Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Оподаткування послуг перевезення, наданих працівникам

Підприємство замовило сторонньому перевізнику перевезення працівників (50 чоловік) одного із своїх підрозділів, з метою евакуації (внаслідок збройної агресії Росії) в безпечне місце. Вартість перевезення склала 80 000 грн. Чи отримали працівники оподатковуваний дохід? Чи може це бути нецільовою благодійною допомогою?

Інший оподатковуваний дохід

Особливості оподаткування вартості послуг перевезення, які підприємство надає своїм працівникам, ми детально розглядали тут.

Вартість такого перевезення для працівників є іншим доходом, який підлягає оподаткуванню ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). Причому оскільки дохід надається у негрошовій формі, для утримання ПДФО базу оподаткування слід визначати з урахуванням «натурального» коефіцієнта з пп. 164.5 ПКУ. Для утримання ВЗ база оподаткування на «натуральний» коефіцієнт не збільшується, адже це не передбачено ПКУ.

 

Нецільова благодійна допомога

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного пп. 169.4.1 ПКУ (для 2022 року – 3470 грн).

На наш погляд, надання працівникам безоплатних послуг перевезення можна оформити, як надання нецільової благодійної допомоги. Розмір допомоги за даними прикладу для кожного працівника складатиме 1 600 грн (80 000 : 50). Якщо підприємство більше не надавало цим працівникам нецільову благодійну допомогу, то допомога в розмірі вартості перевезення вписуватиметься в неоподатковуваний розмір. Таким чином, вона не оподатковуватиметься ПДФО і ВЗ. В додатку 4ДФ до об’єднаної звітності така допомога відображатиметься за ознакою доходу 169.

 

Чи оподатковуватиметься така допомога ЄСВ?

На наш погляд, ні. Детально це питання розглядалося тут.

Логіка такого погляду наступна. Зазначена допомога не є систематичною, вона викликана надзвичайними подіями (військовою агресією Росії). Тому така допомога має характер разової допомоги, надання якої не передбачено нормативно-правовими актами, колективним договором. Необхідність надання такої допомоги виникла раптово.

Для отримання такої допомоги працівники мають написати заяву на ім’я керівника підприємства. На підставі таких заяв керівник може видати наказ по підприємству. Детальніше про документування – за посиланням вище.

 

ПДВ

Розглядаючи подібне питання тут, ми зазначали, що якщо підприємство замовляє послуги перевезення, а перевізник є платником ПДВ, останній нараховує ПЗ з ПДВ, складає ПН на підприємство, як замовника.

Підприємство платник ПДВ має право відобразити ПК.

Далі підприємство безоплатно надає ці послуги працівникам. Надання таких послуг можна оформити Актом наданих послуг, підписаним зі сторони підприємства керівником і з іншої сторони працівниками, які отримали послуги.

Але якщо надалі ці послуги підприємство безоплатно надає працівникам, воно має нарахувати ПЗ з ПДВ у загальному порядку. Оскільки послуги працівникам надані безоплатно, то виписується ПН на суму 0 грн.

Але згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування не може бути нижче за ціну придбання послуг. Тому підприємство має виписати ще одну ПН – на різницю між договірною ціною наданих працівникам послуг (0 грн) і ціною придбання послуг. Фактично така ПН буде виписана на ціну придбання послуг. У цьому разі ПЗ з ПДВ нараховується в загальному порядку за ставкою 20%.

Варто сказати, що якщо підприємство є платником ПДВ, то воно має нарахувати ПЗ з ПДВ, виписавши дві ПН, навіть якщо послуги перевезення придбавалися без ПДВ.

 

Податок на прибуток

Вартість послуг перевезення списується на витрати, зменшуючи надалі фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкових різниць для такої ситуації ПКУ не передбачає.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Доходи , Єдиний соціальний внесок , ПДВ , Податок на прибуток , Послуги , Матеріальна допомога

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі