• Посилання скопійовано

Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки

Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки

Питання:

ТОВ на загальній системі оподаткування придбало 100% частки в статутному капіталі ТОВ-платника єдиного податку (4 група) за 100 тис. грн у 2024 р. Фінансові інвестиції обліковуються за методом участі в капіталі. У 2024 р. дочірнє підприємство отримало чистий прибуток 20 тис. грн, а у 2025 р. виплатило дивіденди 5 тис. грн. Під час продажу частки 30.06.2025 собівартість інвестиції розраховано як 100 тис. грн + 20 тис. грн - 5 тис. грн = 115 тис. грн. Обидві ТОВ складають лише річну фінансову звітність.

  • Чи правильно визначено собівартість частки для цілей оподаткування податком на прибуток?
  • Чи виникають податкові різниці при продажі частки?
  • Чи зобов’язана дочірня компанія скласти проміжну фінзвітність на 30.06.2025 для коригування собівартості частки, якщо обидві компанії подали річну звітність за 2025 р.?

 

Відповідь:

Бухгалтерський облік

Про особливості обліку фінансових інвестицій (зокрема – корпоративних прав), які обліковуються за методом участі в капіталі, ми детально писали, приміром, тут, тут.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 12, фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування. Балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням

цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі. Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування.

Тож якщо на дату складання річного балансу за 2024 рік вже було прийнято рішення про виплату дивідендів, балансова вартість фінансової інвестиції на дату балансу 31.12.2024 р. буде 115 000 грн. (100 000 + 20 000 – 5 000).

В бухгалтерському обліку будуть проводки:

  • Дт 141 Кт 721 – 20 000 грн.;
  • Дт 373 Кт 141 – 5 000 грн.

Якщо на дату балансу рішення про виплату дивідендів ще не прийнято, балансова вартість інвестиції буде 120 000 грн. (100 000 + 20 000). В такому разі буде зроблена тільки одна проводка: Дт 141 Кт 721 – 20 000 грн.

Але якщо вже після дати балансу буде здійснено нарахування дивідендів, це відобразиться проведенням: Дт 373 Кт 141 – 5 000 грн. Таким чином, на дату продажу фінансової інвестиції її балансова вартість складе 115 000 грн.

Продаж корпоративних прав відображається проведеннями:

  • Дт 377 Кт 741 – на суму продажу;
  • Дт 971 Кт 141 – 115 000 грн. (на собівартість);
  • Дт 311 Кт 377 – отримана оплата від покупця.

Чи зобов’язана дочірня компанія скласти проміжну фінзвітність на 30.06.2025 для коригування собівартості частки, якщо обидві компанії подали річну звітність за 2025 р.?

Ні, не зобов’язана, це не передбачено нормами НП(С)БО 12.

 

Податок на прибуток

Якщо платник податку на прибуток не коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, то об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається за даними фінрезультату до оподаткування. Податкові різниці не застосовуються.

Якщо ж коригує, то будуть наступні податкові різниці.

Спершу поговоримо про податкову різницю на дату балансу – 31.12.2024 р., для декларації за 2024 рік.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування) (пп. 140.4.1 ПКУ).

Тобто фінрезультат до оподаткування зменшується на суму за проведенням: Дт 141 Кт 721.

А на суму нарахованих дивідендів податкових різниць немає.

Тепер щодо продажу корпоративних прав (фінансової інвестиції).

Дохід від продажу корпоративних прав збільшить, а балансова вартість зменшить фінрезультат до оподаткування, який є основною для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Дивимося відповідь податкової на питання в категорії 102.15, ЗІР: «Як враховуються при обчисленні фінансового результату до оподаткування різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі?».

Податкова відповідає, що різниці по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, не виникають і такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.

Вище ми з’ясували, що на момент продажу балансова вартість фінінвестиції буде 115 000 грн. Тож саме на цю вартість зменшуватиметься фінрезультат до оподаткування. А дохід від продажу збільшуватиме фінрезультат до оподаткування. Податкових різниць тут не буде.

Підсумуємо:

Собівартість частки визначено правильно: Для цілей оподаткування податком на прибуток собівартість фінансової інвестиції (115 тис. грн) розрахована коректно за методом участі в капіталі: 100 тис. грн (початкова вартість) + 20 тис. грн (частка в прибутку) - 5 тис. грн (дивіденди);

Податкові різниці при продажу частки не виникають: Дохід від продажу збільшує, а балансова вартість (115 тис. грн) зменшує фінансовий результат до оподаткування за правилами бухобліку, без застосування податкових різниць;

Проміжна фінансова звітність не потрібна: Дочірня компанія не зобов’язана складати проміжну фінансову звітність на 30.06.2025 для коригування собівартості частки, оскільки це не передбачено НП(С)БО 12.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»