Неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (див. пп. 133.4.1 ПКУ).
Крім цього, доходи (прибутки) неприбуткової організації повинні використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац 1 пп. 133.4.2 ПКУ).
Отже, вимоги до неприбуткових організацій, наведені у пп. 133.4.1 ПКУ не забороняють їм вести діяльність, спрямовану на отримання доходів, зокрема за рахунок надання майна в оренду.
Так як установчі документи ідентифікують всі джерела активів (доходів), порядок контролю і звітності благодійної організації (див. п. 6 частини другої ст. 14 Закону №5073), така можливість має бути передбачена статутними документами.
А доходи отримані від надання майна в оренду не можуть бути розподілені серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій (ч. 1 ст. 11 Закону №5073) та мають бути використані на фінансування статутної діяльності благодійного фонду. Більш детально див. тут.
Звичайно благодійний фонд може укласти договір позички. У цьому випадку доходів не буде, проте він несе певні ризики щодо донарахування ПДВ, якщо БФ є платником ПДВ. Про це ми писали у консультації: Позичка нерухомості: податки у надавача.
Висновки:
- Дозволеність оренди: Благодійний фонд може надавати нерухоме майно в оренду, якщо це передбачено його статутними документами та не суперечить вимогам пп. 133.4.1 ПКУ;
- Використання доходів: Доходи від оренди не можуть розподілятися серед засновників чи пов’язаних осіб і повинні використовуватися виключно на фінансування статутної діяльності фонду;
- Договір позички та ризики: Фонд може укласти договір позички, але якщо він є платником ПДВ, існує ризик донарахування ПДВ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити