• Посилання скопійовано

Чи утримувати податок з доходів нерезидента при сплаті детеншн?

Підприємство порушило умови ЗЕД- контракту і резиденту потрібно оплатити детенш нерезиденту з Болгарії. Якщо є довідка про резидентство, чи потрібно сплачувати податок з доходів нерезидента та збільшувати фінансовий результат?

Українське законодавство не містить визначення поняття «детеншн». Проте, у міжнародній практиці цей термін широко використовується в логістиці та морських перевезеннях.

У рішенні Господарського суду Одеської області у справі №916/3561/20, від 16.04.2021 «детеншн» визначено як штрафні санкції, що стягуються за наднормативне використання контейнера з моменту його вивезення з терміналу до моменту повернення порожнього контейнера до місця, узгодженого з власником контейнеру. 

В свою чергу, податківці щодо оподаткування штрафів, сплачених нерезиденту, при відповіді на питання в ЗІР, 102.16: «Чи повинен платник податку на прибуток при виплаті суми неустойки (штрафу, пені) у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання на користь нерезидента утримувати податок з доходів нерезидента, та чи коригується фінансовий результат до оподаткування на суму витрат, понесених від визнання такої виплати?» зазначили:

«Суб’єкт господарювання повинен утримати податок за ставкою 15% або за меншою ставкою згідно з положеннями діючого міжнародного договору від суми штрафу.

Враховуючи те, що нерезидент сплачує податок з цієї операції, то різниця на суму сплачених на користь нерезидента неустойки (штрафу, пені) для збільшення фінансового результату до оподаткування у платника податку на прибуток – резидента не виникає.

У разі якщо платник податку на прибуток – резидент при виплаті неустойки (штрафу, пені) нерезиденту застосовує правила міжнародного договору в частині звільнення від оподаткування податком на прибуток такої виплати, то такий платник має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму витрат, понесених від визнання такої виплати».

В свою чергу, Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Болгарією не передбачено пільгової ставки щодо штрафів. Даний вид доходу відсутній в переліку доходів. Тому, на нашу думку, в наведеній ситуації потрібно утримувати податок з доходів нерезидента в загальному порядку.

Висновки:

  • Згідно з судовою практикою та міжнародним використанням, детеншн кваліфікується як штраф за наднормативне використання контейнера;
  • Податкові органи вважають виплати штрафів нерезидентам доходом із джерелом походження з України, який підлягає оподаткуванню за ставкою 15% (якщо інше не передбачено міжнародним договором);
  • Діюча Конвенція про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Болгарією не містить спеціальних положень щодо звільнення або пільгової ставки для штрафних санкцій;
  • При виплаті детеншну нерезиденту з Болгарії необхідно утримати податок на доходи нерезидента за ставкою 15%;
  • Оскільки податок утримується з доходу нерезидента, українське підприємство не повинно збільшувати свій фінансовий результат до оподаткування на суму виплаченого детеншну.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»