Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Передплату отримано на розподільчий рахунок: як відобразити в обліку?

Підприємство надає послуги нерезиденту на території України. Як в бухобліку відобразити отриману на розподільчий рахунок передплату в євро та визначити податкові зобов’язання з ПДВ? Як складається акт в євро на нерезидента?

Відповідно до пп. 1 п. 24 розд. III Положення №5 обов'язковому продажу на валютному ринку України підлягають надходження в іноземній валюті із-за кордону на користь:

  • юридичних осіб – резидентів, які не є банками;
  • фізичних осіб – підприємців;
  • іноземних представництв (крім офіційних представництв), а також на рахунки, відкриті в банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи.

Зазначені вище надходження в іноземній валюті підлягають обов'язковому продажу на валютному ринку України банкам та/або Нацбанку з 01.03.2019 р. – у розмірі 30%. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними з урахуванням положень валютного законодавства (п. 25 розд. III Положення №5).

Вимога щодо обов'язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті 1 групи Класифікатора та в російських рублях (п. 27 розд. III Положення №5).

На виконання норм п. 28 розд. III Положення №5 банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з п. 24 цього розділу поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на розподільчий рахунок.

Норми п. 29 розд. III Положення №5 також зобов'язують банк здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті:

1) без доручення клієнта;

2) виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.

У абз. 2 п. 6 П(С)БО 21 зазначено, що сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, одержана від інших осіб у рахунок платежів для поставлення готової продукції, інших активів, виконання робіт і послуг, при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу. 

 

ПДВ

Щодо порядку визначення бази оподаткування ПДВ та дати виникнення податкових зобов'язань при отриманні від нерезидента авансу в іноземній валюті за послуги ДФС у м. Києві в ІПК від 15.03.2019 р. №1060/ІПК/26-15-12-01-18 та ДФС в ІПК від 19.02.2018 р. №670/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляють, що датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента.

Отже, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок:

  • в національній валюті, яка надійшла від обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України;
  • в іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом Нацбанку на дату надходження її на такий рахунок.

На дату надходження коштів на зазначені поточні рахунки платник податку зобов'язаний скласти відповідні податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

У бухобліку операції з отримання попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території та обов’язкового продажу іноземної валюти відображаються так:

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дебет

Кредит

15.05.2019 отримана на розподільний рахунок попередня оплата в іноземній валюті (євро) за послуги від замовника-нерезидента (курс НБУ 29,370443)

316

362

1000 EUR

29370,44 UAH

16.05.2019 Відображено курсову різницю

316

711

123,64

16.05.2019 зараховано 70% коштів на валютний рахунок (курс НБУ 29,494081)

312

316

700 EUR

20645,86 UAH

16.05.2019 Нараховані податкові зобов’язання з ПДВ (833,33 х 70% х 29,494081 х 20%)

643

641

3440,96

16.05.2019 списано валюту для обов’язкового продажу (курс НБУ 29,494081)

334

316

300 EUR

8848,22 UAH

17.05.2019 відображено надходження гривень від обов’язкового продажу 30% валюти та списано продану валюту (курс НБУ 29,511965, курс міжбанку 29,54)

311

334

300 EUR

8862,00 UAH

17.05.2019 Нараховані податкові зобов’язання з ПДВ (833,33 х 30% х 29,511965 х 20%)

643

641

1475,59

17.05.2019 Відображено курсову різницю

334

714

5,37

17.05.2019 відображено прибуток від продажу валюти як позитивна різниця між коштами, що надійшли від обов’язкового продажу валюти за курсом продажу 29,54 (8862,00 грн) та її балансовою вартістю за курсом НБУ 29,511965 (8848,22 грн)

334

711

8,41

Складання акту

Положеннями ч. 2 ст. 6 Закону №959 передбачено, що у разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема, шляхом виставлення рахунку (інвойсу), у т. ч. в електронному вигляді, за надані послуги.

Мінекономрозвитку в листі від 25.05.2017 р. №2402-05/17433-02 повідомляє, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів з обов'язковим погодженням предмету, ціни та строку дії договору, самостійно без обмежень здійснювати господарську діяльність, яку не заборонено законом, на власний ризик з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

При здійсненні платником податку (постачальником) операції з постачання послуг (перша подія) датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ та, відповідно, складання податкової накладної за такою операцією вважатиметься дата належним чином оформленого первинного документу, що засвідчує факт постачання послуг, у т. ч. акту виконаних робіт чи наданих послуг (ІПК ДФС від 17.04.2019 р. №1644/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

***

 

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , ЗЕД , Облік

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі