Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

ФОП отримав дохід на особисту картку за кордоном: що з оподаткуванням?

ФОП на ІІІ групі ЄП отримав дохід на особисту картку в Німеччині. Чи можна такий дохід вважати підприємницьким, показати у декларації з ЄП і сплатити з нього ЄП?

Схоже питання розглянуто в ІПК ДПСУ від 21.01.2022 р. №100/ІПК/99-00-04-03-03-06.

Проаналізувавши чинне українське валютне законодавство податкова виснувала, що ФОП має право відкривати рахунок на фізособу за кордоном і отримувати на нього виручку від здійснення підприємницької діяльності. Але, як зазначила податкова, таку виручку потім потрібно зарахувати на рахунок в українському банку.

На наш погляд, в частині необхідності зарахування виручки в український банк висновок податкової не відповідає вимогам чинного законодавства. Це питання ми аналізували тут.

Суть в наступному. За загальним правилом, дохід від експорту товарів (послуг) має зараховуватися на рахунки в українських банках, протягом граничних строків розрахунків.

Разом з тим, Постановою Правління НБУ №67 визначено, що граничні строки розрахунків не поширюються, серед іншого, на послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються.

Таким чином, процедура дотримання граничних строків розрахунків не поширюється на експорт послуг. Це означає, що немає підстав отриману на рахунок в іноземному банку за кордоном валютну виручку обов’язково повертати на рахунок в українському банку.

Хоча для уникнення непорозумінь з податковою ФОП може зробити таке зарахування.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (пп. 292.5 ПКУ).

Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Таким чином, на наш погляд, дохід, отриманий ФОП на закордонний рахунок, перераховується в гривні за курсом на дату отримання доходу на такий рахунок.

Зазначений дохід ФОП включає до складу доходу, який оподатковується ЄП, відображає його у своїй декларації платника ЄП і сплачує з цього доходу ЄП.

Подібна відповідь наведена і в ІПК, яку ми навели вище. Хоча від прямої відповіді податкова ухилилася. Вона написала, що якщо дотримані всі вимоги, які висуваються ПКУ до доходу платника ЄП, такий дохід відображається у складі доходу, який оподатковується ЄП.

Варто сказати, що ПКУ не містить вимог щодо отримання доходу саме на якийсь визначений рахунок. Тому незалежно від того, на який рахунок отримана виручка, якщо вона вписується в обмеження для платника ЄП, встановлені ПКУ, вона включається до складу доходу, оподатковуваного ЄП.

 ***

Читайте також: На валютний рахунок ФОПа надійшла сума за вирахуванням банківської комісії: яка сума включається до доходу «єдинника»?

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
3 група ЄП , Доходи , Єдиний податок , Фізособи-підприємці , Декларація

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі