• Посилання скопійовано

ФОП отримав дохід на особисту картку за кордоном: що з оподаткуванням?

ФОП на ІІІ групі ЄП отримав дохід на особисту картку в Німеччині. Чи можна такий дохід вважати підприємницьким, показати у декларації з ЄП і сплатити з нього ЄП?

Схоже питання розглянуто в ІПК ДПСУ від 21.01.2022 р. №100/ІПК/99-00-04-03-03-06.

Проаналізувавши чинне українське валютне законодавство податкова виснувала, що ФОП має право відкривати рахунок на фізособу за кордоном і отримувати на нього виручку від здійснення підприємницької діяльності. Але, як зазначила податкова, таку виручку потім потрібно зарахувати на рахунок в українському банку.

На наш погляд, в частині необхідності зарахування виручки в український банк висновок податкової не відповідає вимогам чинного законодавства. Це питання ми аналізували тут.

Суть в наступному. За загальним правилом, дохід від експорту товарів (послуг) має зараховуватися на рахунки в українських банках, протягом граничних строків розрахунків.

Разом з тим, Постановою Правління НБУ №67 визначено, що граничні строки розрахунків не поширюються, серед іншого, на послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються.

Таким чином, процедура дотримання граничних строків розрахунків не поширюється на експорт послуг. Це означає, що немає підстав отриману на рахунок в іноземному банку за кордоном валютну виручку обов’язково повертати на рахунок в українському банку.

Хоча для уникнення непорозумінь з податковою ФОП може зробити таке зарахування.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (пп. 292.5 ПКУ).

Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Таким чином, на наш погляд, дохід, отриманий ФОП на закордонний рахунок, перераховується в гривні за курсом на дату отримання доходу на такий рахунок.

Зазначений дохід ФОП включає до складу доходу, який оподатковується ЄП, відображає його у своїй декларації платника ЄП і сплачує з цього доходу ЄП.

Подібна відповідь наведена і в ІПК, яку ми навели вище. Хоча від прямої відповіді податкова ухилилася. Вона написала, що якщо дотримані всі вимоги, які висуваються ПКУ до доходу платника ЄП, такий дохід відображається у складі доходу, який оподатковується ЄП.

Варто сказати, що ПКУ не містить вимог щодо отримання доходу саме на якийсь визначений рахунок. Тому незалежно від того, на який рахунок отримана виручка, якщо вона вписується в обмеження для платника ЄП, встановлені ПКУ, вона включається до складу доходу, оподатковуваного ЄП.

 ***

Читайте також: На валютний рахунок ФОПа надійшла сума за вирахуванням банківської комісії: яка сума включається до доходу «єдинника»?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

 • Подарункові сертифікати партнерам на єдиному податку
  ТОВ, платник ПДВ, планує здійснити закупку подарункових сертифікатів вартістю 3000 грн/шт з метою подарувати партнерам - ФОПам на ІІІ групі ЄП (5%). Які податки будуть у ЮО, якщо отримувач ФОП на ЄП ІІІ групи 5%? Які податкові зобов'язання виникнуть у ФОПа при отриманні подарункового сертифікату? Хто має сплачувати податки: податковий агент чи обдарований ФОП самостійно?
  27.09.202318
 • Придбання облігації внутрішньої держпозики: що з податком на прибуток?
  Підприємство, резидент Дія. Сіті, платник податку на прибуток на особливих умовах, "малодохідник", прийняло рішення придбати облігації внутрішньої державної позики. Чи обкладається ця операція податком на прибуток? Якщо так, то за якою ставкою? Чи є ще якісь податкові наслідки, які потрібно врахувати?
  26.09.202317
 • Податок на нерухомість для ФОПа: що з декларацією?
  ФОП у 2022 р. придбав нежитлове приміщення як фізособа. З квітня 2023 р. по сьогодні частина приміщення надається в оренду ТОВ. З вересня 2023 р. решта ФОП використовує у власній діяльності під магазин. Чи потрібно було подавати декларацію про податок на нерухомість?
  15.09.202379
 • Оподаткування при безоплатній передачі майна з балансу комунального підприємства на баланс іншого
  Комунальне підприємство за кошти, отримані до СК, придбало автогрейдер, відобразило ПК, використовувало в своїй діяльності. За рішенням місцевої ради передає його безоплатно іншому комунальному підприємству. Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток? Як оформити? Чи потрібно вносити зміни до статуту і зменшувати СК?
  06.09.202329
 • Податкові наслідки збиткового надання послуг ФОПа на загальній системі оподаткування
  ФОП на загальній системі надає послуги транспортних перевезень. Буває так, що немає завантаження назад, або заявка відміняється і тоді автомобіль їде порожнім назад. Відповідно, таке перевезення виходить збитковим. Що загрожує ФОПу в такому випадку при податковій перевірці?
  01.09.202378