Главная Все консультации Налогообложение Другие налоги

Хто сплачує земельний податок при оренді земельної ділянки?

Підприємство (платник податку на прибуток та ПДВ) орендує у фізосіб земельні ділянки для подальшого їх надання в суборенду платника ЄП IV групи. Чи потрібно підприємству сплачувати земельний податок та подавати декларацію?

Відповідно до пп. 14.1.147 ПКУ, плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Своєю чергою, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПКУ).

Згідно з пп. 269.1 ПКУ, платниками податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі.

Своєю чергою, за визначенням у пп. 14.1.73 ПКУ, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Отже, підприємство орендар стає платником податку на землю лише у разі оренди земельної ділянки державної та комунальної власності. У разі ж оренди земельної ділянки, яка належить фізособі, платником земельного податку є така фізособа – власник земельної ділянки.

При цьому, від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (пп. 281.3 ПКУ).

Тут варто звернути увагу, що безпосередньо орендарем земельної ділянки є підприємство, платник податку на прибуток на загальних умовах, яке вже потім на підставі власних договорів оренди надає земельну ділянку платника ЄП IV групи. Таким чином, за даних обставин, фізичні особи – власники земельної ділянки не звільняються від сплати земельного податку (однак фізособи можуть бути звільнені і за інших підстав, наведених у ст. 281 ПКУ). Детальніше про це ми писали тут та тут.

За пп. 286.5 ПКУ нарахування фізособам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ.

Отже, у описаній у запитанні ситуації, підприємство-орендар не є платником земельного податку, оскільки такими платниками є саме власники земельної ділянки. Відповідно у такого СГ не виникає обов'язку із сплати земельного податку та подання декларації.

Проте, якщо суборендар – платник ЄП 4-ї групи буде орендувати земельні ділянки безпосередньо у фізосіб-власників, такі фізособи будуть звільнені від сплати земельного податку на підставі пп. 281.3 ПКУ.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите БЕСПЛАТНУЮ подписку, перейдя по ссылке; на время карантина мы дарим всем нашим читателям три месяца подписки на пакет «Мой ассистент».

Читайте консультации и аналитику от редакции без ограничений и будьте здоровы!

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Другие налоги
Теги:
Аренда , НДС , Плата за землю , Налог на прибыль , Земля

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме