• Посилання скопійовано

Хто сплачує земельний податок при оренді земельної ділянки?

Підприємство (платник податку на прибуток та ПДВ) орендує у фізосіб земельні ділянки для подальшого їх надання в суборенду платника ЄП IV групи. Чи потрібно підприємству сплачувати земельний податок та подавати декларацію?

Відповідно до пп. 14.1.147 ПКУ, плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Своєю чергою, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 ПКУ).

Згідно з пп. 269.1 ПКУ, платниками податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі.

Своєю чергою, за визначенням у пп. 14.1.73 ПКУ, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Отже, підприємство орендар стає платником податку на землю лише у разі оренди земельної ділянки державної та комунальної власності. У разі ж оренди земельної ділянки, яка належить фізособі, платником земельного податку є така фізособа – власник земельної ділянки.

При цьому, від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи (пп. 281.3 ПКУ).

Тут варто звернути увагу, що безпосередньо орендарем земельної ділянки є підприємство, платник податку на прибуток на загальних умовах, яке вже потім на підставі власних договорів оренди надає земельну ділянку платника ЄП IV групи. Таким чином, за даних обставин, фізичні особи – власники земельної ділянки не звільняються від сплати земельного податку (однак фізособи можуть бути звільнені і за інших підстав, наведених у ст. 281 ПКУ). Детальніше про це ми писали тут та тут.

За пп. 286.5 ПКУ нарахування фізособам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ.

Отже, у описаній у запитанні ситуації, підприємство-орендар не є платником земельного податку, оскільки такими платниками є саме власники земельної ділянки. Відповідно у такого СГ не виникає обов'язку із сплати земельного податку та подання декларації.

Проте, якщо суборендар – платник ЄП 4-ї групи буде орендувати земельні ділянки безпосередньо у фізосіб-власників, такі фізособи будуть звільнені від сплати земельного податку на підставі пп. 281.3 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423