• Посилання скопійовано

Оренда авто у директора-засновника

ТОВ на загальних умовах хоче взяти в оренду авто у директора-засновника. Чи можна зараховувати до складу витрат: плату за оренду, плату за пальне та плату за ремонт та ТО? Чи можна компенсувати пальне за чеком? З яких сум потрібно платити ПДФО та військовий збір?

Витрати

В бухобліку відображаються  всі фактично понесені витрати, незалежно від того, чи такі витрати безпосередньо стосуються госпдіяльності, чи ні. Тому  можна зараховувати до складу витрат плату за оренду, плату за пальне та плату за ремонт та ТО орендованого авто. Звичайно ж, такі орендні відносини мають бути належним чином оформлені. Про документальне оформлення ми писали тут та тут.

Також оскільки орендодавець є пов’язаною особою із орендарем, то слід зважати на особливості відображення таких відносин та операцій у бухобліку. Детально про це ми писали тут. 

Що стосується податкового обліку, то тут має значення, чи використовується авто у госпдіяльності підприємства.

Так, якщо авто «госпдіяльне», то щодо витрат на ремонт коригувань таких об’єктів розділ ІІІ ПКУ не містить. А щодо поліпшень/модернізації орендованих матеріальних об’єктів – вони відображаються у групі 9 (тобто, як інші основні засоби). Про це також тут.

Хоча в бухобліку витрати на поліпшення визнаються не ОЗ, а іншими НМА, податківці у «ЗІР» наполягають: орендар має збільшити фінрезультат на суму бухгалтерської амортизації і зменшити фінрезультат на суму податкової амортизації за такими об’єктами. Про це ми писали тут.

Якщо авто «негоспдіяльне», то якщо орендар здійснив поліпшення орендованого невиробничого ОЗ (пам’ятаємо, що в податковому обліку поліпшення орендованого ОЗ – це об’єкт групи 9), то на суму нарахованої амортизації вартості такого поліпшення орендар збільшує фінрезультат. Аналогічний наслідок буде і у випадку, якщо орендар поніс витрати на ремонт орендованого невиробничого ОЗ. Без права зменшення фінрезультату на суму податкової амортизації – її просто не буде. Детально про це ми писали тут. 

Про те, як підтвердити цільове призначення використання автомобіля, ми писали тут.

 

ПДФО та ВЗ

Оскільки орендодавцем ТЗ є фізособа, то згідно з пп. 170.1.2 ПКУ під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості, податковим агентом орендодавця — фізичної особи є саме орендар. Детальніше про утримання таких податків читайте тут (підзаголовок: «Якщо орендодавець — фізособа»).

Крім цього, зазначимо: якщо податковий агент приймає рішення щодо проведення нарахування та сплати ПДФО з нарахованого (виплаченого) доходу за рахунок власних коштів, то сума коштів у розмірі неутриманого податку є доходом у вигляді додаткового блага та оподатковується ПДФО на загальних підставах (лист ДФС від 28.12.2016 р. №28351/6/99-99-13-02-03-15), про це ми зауважували тут та тут.

 

Компенсація коштів директору

У разі, якщо директор заправляє авто за власні кошти і установа планує компенсувати йому ці кошти, він повинен подати авансовий звіт разом з підтверджувальними документами (фіскальний чек) про придбання пального.

На підставі авансового звіту підприємство оприбутковує палива на субрахунок 203 «Паливо» в кореспонденції з субрахунком 3721 «Розрахунки з підзвітними особами в національній валюті» та подальшим списанням на відповідний рахунок витрат (наприклад, 92 «Адміністративні витрати»). Про списання палива ми писали тут.

Якщо будуть надані підтверджуючі документи щодо понесених витрат разом із авансовим звітом (причому звіт буде подано вчасно), то при компенсації пального не виникає додаткового блага у фізособи. Якщо ж підприємство компенсує витрати без підтверджуючих документів, то виникає дохід у фізособи, а тому роботодавець із такої компенсації має утримати податки – 18% ПДФО із застосуванням натуркоефіцієнту та 1,5% ВЗ без коефіцієнта. Детально про таку компенсацію ми писали тут.

 ***

Читайте також: Працівник користується авто, наданим в користування підприємству, в неробочий час для власних цілей: оформлення та наслідки

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436