• Посилання скопійовано

Компенсація сплачених директором коштів без підтверджувальних документів

Директор сплатив за послуги мобільного зв’язку з власної картки (1 500 грн). Чи може підприємство компенсувати директору понесені витрати за відсутності підтверджуючих документів про здійснення такої оплати?

Згідно з ст. 1000 ЦКУ за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.

Водночас, довіритель зобов'язаний, якщо інше не встановлено договором:

1) забезпечити повіреного засобами, необхідними для виконання доручення;

2) відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення.

Отже, між працівником і підприємство виникають всі умови договору доручення. Доходом повіреного в даному випадку була б його винагорода, якщо це передбачено договором.

Відповідно до пп. «б» пп. 170.9.1 ПКУ, оподатковуються ПДФО (а отже, і військовим збором) кошти, отримані фізособою під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, у сумі, що перевищує суму фактичних витрат на виконання таких дій. Такі фактичні витрати слід підтвердити і зробити це слід документально, адже на слово працівникові та роботодавцю податківці не повірять.

При цьому, як роз’яснював Мінфін у своїй УПК (про неї ми писали тут) при підтвердженні роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених працівником витрат у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції), виплачена сума компенсації за придбані товари (роботи, послуги) за рахунок власних коштів на користь роботодавця не є доходом для цілей оподаткування ПДФО і військовим збором.

Зокрема, працівник повинен надати документи, що підтверджують здійснення такої оплати (фіскальний чек або розрахунковий документ). На нашу думку, враховуючи те, що кошти працівник сплачував з банківської картки, підтвердженням понесених витрат може бути і виписка з карткового рахунку, у якій буде зазначено, що сплата за послуги мобільного рахунку здійснювалась саме за договором підприємства.

У разі відсутності такого підтверджуючого документу сума компенсованих директору коштів підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та, відповідно, військовим збором за ставкою 1,5%. Суми податку утримуються при виплаті йому відповідної суми коштів (а у разі, якщо авансовий звіт було подано, але не компенсовано, то податок сплачується в місячний термін після місяця, в якому було подано авансовий звіт).

Варто зазначити, що дана норма ПКУ встановлює лише порядок звільнення від оподаткування суми компенсації (авансу на господарські потреби) наданої працівнику за придбаний товар/послугу/здійснений платіж. Своєю чергою, за підприємством, на підставі рішення керівника, залишається право компенсувати понесені витрат без наявності підтверджуючого документу понесених витрат, наприклад, на підставі заяви працівника (або в даному випадку більш доречно наказом директора здійснити компенсацію витрат без підтверджуючого документу в зв’язку з його втратою).

Таким чином, ПКУ не регулює право суб’єкта господарювання на компенсацію витрат без наявності підтверджуючого документу, однак у разі прийняття такого рішення суб’єктом господарювання сума компенсації підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

У розрахунку за формою №1ДФ сума компенсації, що здійснюється працівнику без наявності підтверджуючого документу про понесені витрати відображається з ознакою доходу 127 «Інші доходи».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436