• Посилання скопійовано

Декретні виплати, які ФОП отримує сама на себе: як оподаткувати?

Фізична особа-підприємець виплачує допомогу по вагітності та пологах сама собі. Які податки та збори необхідно сплатити з цієї суми?

Допомога по вагітності та пологах, яку фізична особа-підприємець отримує на себе від Пенсійного фонду України, не оподатковується жодними податками та зборами. Це означає, що з суми отриманих декретних виплат не потрібно сплачувати ані ПДФО, ані військовий збір, ані ЄСВ. 

 

Оподаткування 

Важливо розуміти, що ФОП не виплачує допомогу "сам собі". Підприємець, як застрахована особа, отримує ці кошти безпосередньо від ПФУ на спеціально відкритий для соціальних виплат рахунок. Ці кошти не є доходом від підприємницької діяльності. 

 

ПДФО та ВЗ

Згідно з пп. 165.1.1 ПКУ, сума допомоги по вагітності та пологах, що отримується платником податку з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, не включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Оскільки ці виплати звільнені від оподаткування ПДФО, вони також автоматично звільняються і від утримання військового збору. 

 

ЄСВ

На суму допомоги по вагітності та пологах, отриману ФОП від Пенсійного фонду, ЄСВ не нараховується. База нарахування ЄСВ для підприємця визначається ним самостійно (але не менше мінімального страхового внеску) і не має стосунку до отриманих декретних виплат. 

 

Відображення у звітності

Оскільки допомога по вагітності та пологах не є підприємницьким доходом, її сума не відображається у податковій декларації ФОП (ні платника єдиного податку, ні на загальній системі). 

 

Важливі аспекти, які варто враховувати 

Обов'язок зі сплати ЄСВ та єдиного податку

Зверніть увагу, що отримання декретних виплат не звільняє ФОП від обов'язку сплачувати "за себе" ЄСВ та єдиний податок (для платників ЄП І та ІІ груп, а для ІІІ групи – за наявності доходу) протягом усього періоду, включно з часом перебування у відпустці по вагітності та пологах. Винятки становлять лише випадки, коли ФОП звільнений від сплати ЄСВ на загальних підставах (наприклад, є пенсіонером, особою з інвалідністю або одночасно є найманим працівником, за якого роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не менше мінімального). 

 

Умови для отримання допомоги

Право на допомогу виникає, якщо ФОП є платником ЄСВ і не має заборгованості зі сплати внеску. Для призначення виплат необхідно сплатити ЄСВ щонайменше за місяць, у якому було відкрито листок непрацездатності. 

Висновки:

  • Сума допомоги по вагітності та пологах, що надходить на спецрахунок ФОП від Пенсійного фонду України, є соціальною виплатою, яка повністю звільнена від оподаткування ПДФО, військовим збором та нарахування ЄСВ;
  • Підприємець отримує всю нараховану суму без будь-яких утримань;
  • ФОП повинен продовжувати сплачувати поточні підприємницькі податки та збори відповідно до своєї системи оподаткування. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»