Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

«Єдинник» застосовує платіжний термінал: як визначається дата доходу?

Фізособа - підприємець, платник ІІІ групи ЄП, почав застосовувати РРО. Як заповнювати Книгу обліку доходів, якщо ФОП для розрахунків картками застосовує термінал без отримання готівки та веде КОРО? Як визначається дата та сума отримання доходу для запису до Книги обліку доходів: за датою та сумою запису в КОРО на підставі Z-звіту чи дата отримання коштів через еквайрінг на поточний рахунок ФОП (за мінусом відсотка банку за еквайрінгом)?

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку – ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ

При цьому до доходу ФОП не включаються отримані ним пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Суми, що не включаються до складу доходу платників ЄП, також наведені в п. 292.11 ПКУ. Комісії банку за послуги еквайрінгу серед них немає. Тому на суму сплаченої комісії за послуги еквайрінгу дохід ФОП – платника ЄП не зменшується.

Датою отримання доходу платника ЄП є дата надходження йому коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ). 

Платники ЄП ІІІ групи (ФОП), які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 ПКУ).

Слід зазначити, що відповідно до абз. 4 п. 11 Положення №148 оприбуткуванням готівки в касах ФОП, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО. Зверніть увагу, що це стосується лише оприбуткування готівки.

У п. 24 Положення №148 зазначено, що розрахункові операції, які проводяться відповідно до Закону про РРО, оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Норми п. 9 ст. 3 Закону про РРО зобов'язують суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Виходячи з викладеного, дата отримання доходу ФОП – платником ЄП для запису до Книги обліку доходів визначається щоденно за датою та сумою запису в КОРО на підставі Z-звіту.

Щодо еквайрингу податківці мають іншу думку.

ДФС у Рівненській області у листі від 27.04.2016 р. №83/14з/17-00-13-03-05, посилаючись на норми пп. 291.1.1п. 292.6 ПКУ та п. 5 Порядку №579, повідомляє таке.

У разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника ЄП.

Однак у листі ДФС у Рівненській області у листі від 27.04.2016 р. №83/14з/17-00-13-03-05 відсутні відомості про застосування РРО ФОП – платником ЄП. Також цей лист передує новій редакції п. 11 Положення №148 (у редакції постанови НБУ №54).

Тому для отримання однозначної позиції з питання, що розглядається, ФОП – платник ЄП може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися (з детальним описом своєї ситуації) до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

При цьому, згідно з п. 52.4 ПКУ індивідуальні податкові консультації надаються:

  • в усній формі – контролюючими органами та державними податковими інспекціями;
  • у письмовій формі – контролюючими органами в АР Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
3 група ЄП , Доходи , Каса , РРО

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі