• Посилання скопійовано

Непроведення розрахункової операції через РРО: наслідки у підприємця

Підприємець провів операцію з продажу товарів за допомогою платіжної картки через POS-термінал, але не провів таку операцію через РРО. Відповідно, фіскальний чек покупцю не надавався і така операція не потрапила до Z-звіту за день. Однак кошти за товар надійшли на рахунок підприємця. Чи потрібно такому підприємцю подавати звіт за формою № ЗВР-1 щодо такої операції?

Перш за все треба проаналізувати, яке саме порушення скоїв ФОП і чи можна його виправити. Для цього звернемося до роз’яснень від НБУ, наведених в листі  від 16.04.2015 р. №50-01015/25464

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Положення № 637). 

Але до підприємців, що здійснюють свою діяльність без створення юрособи, Положенням № 637 не висуваються вимоги щодо оформлення касових операцій прибутковими та видатковими касовими ордерами. Крім того, згідно з абзацом четвертим п. 4.2 глави 4 Положення №637, підприємці касової книги не ведуть. 

Однак на підприємців покладається обов’язок з оприбуткування готівки. При цьому, якщо вони не застосовують РРО, то оприбуткування готівки відбувається наступним чином.

ФОП зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.  Відсутність запису в Книзі обліку доходів і витрат про отриману підприємцем готівку є порушенням норм з обігу готівки та її неоприбуткуванням.

Якщо ж ФОП застосовує РРО, то  оприбуткуванням готівки є  здійснення  обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі  обліку  розрахункових операцій  на  підставі  фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Але так працює оприбуткування готівки. Чи діють зазначені норми щодо операцій з платіжними картками? У Положенні № 637 зазначається, що готівка – це  грошові знаки національної валюти України  -  банкноти  і  монети,  у  тому числі розмінні, обігові, пам'ятні  монети,  які  є дійсними  платіжними  засобами.  Отже, кошти, отримані на рахунок ФОП внаслідок розрахунків платіжною карткою за допомогою POS-термінал, готівкою не вважаються і норми щодо оприбуткування готівки на такі операції не поширюються. 

Тому, на нашу думку, порушення правил оприбуткування готівки не було і ФОП достатньо зазначити такі кошти у Книзі  обліку доходів і витрат. 

Також слід зазначити, що  використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема:

  • підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО;
  • щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо. 

Розрахункова операція була, але до фіскального звітного чеку (Z-звіту) вона не потрапила. А до КОРО записи вносяться саме на підставі фіскальних звітних чеків або розрахункових квитанцій. Тому, на нашу думку, зазначену в запитанні операцію підстав відображати в КОРО немає.     

Однак інше порушення все ж таки було, адже особи, які застосовують РРО, повинні проводити через нього усі розрахункові операції, до яких Закон про РРО відносить і операції з оплати за товари за допомогою платіжних карток.

Відповідальність за таке порушення встановлено п. 1 ст. 17 Закону про РРО. У  разі  встановлення  податківцями протягом  календарного року в ході  перевірки факту непроведення    розрахункових    операцій    через    РРО   з    фіскальним    режимом    роботи за порушення,  вчинене вперше  передбачено штраф у розмірі  1 гривні. За  кожне наступне вчинене порушення штраф - 100 % вартості проданих  з таким порушенням  товарів.

Що стосується звіту за формою  № ЗВР-1, то зазначимо наступне. Абзацами другим і третім п. 7 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), повинні подавати до контролюючих органів дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані.

Відповідно до абзацу першого п. 7 зазначеної статті суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані подавати до контролюючих органів звітність, пов’язану із застосуванням РРО та розрахункових книжок (далі - РК), не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним, у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку.

Суб’єкти господарювання, які використовують РРО та згідно з абзацами другим і третім п. 7 ст. 3 Закону про РРО подають до контролюючих органів дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, паперовий звіт за формою № ЗВР-1 не подають.

Оскільки цей звіт передбачає надання інформації про операції, пов’язані із застосуванням РРО та розрахункових книжок, а у випадку, зазначеному в запитанні, ані РРО, ані РК не застосовувалися, на нашу думку, такий звіт в зазначеному випадку подавати не потрібно. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.2024206
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202439
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 397
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.202491
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202482