• Посилання скопійовано

Працевлаштування інваліда-чорнобильця

Підприємство бажає прийняти працівника, який має посвідчення чорнобильця першої категорії та якому встановлено інвалідність ІІ групи. Як йому нараховувати зарплату (та оподатковувати) та які він має пільги на підприємстві? Чи вплине таке працевлаштування на розмір пенсії, яку він отримує?

Основним законом, що визначає пільги чорнобильцям, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. №796-XII (далі – Закон №796). Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 14 Закону №796 до 1 категорії відносяться «інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу».

Які пільги мають чорнобильці 1 категорії, перелічено в ст. 20 Закону №796. З переліку цих пільг роботодавця можуть зацікавити ті, що вказані у пп. 7, 8, 9, 22 та 31 ст. 20 Закону №796.

Пільги та компенсації у випадку тимчасової непрацездатності. Згідно з пп. 8 ст. 20 Закону №796 допомога з тимчасової непрацездатності виплачується в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу працівника-чорнобильця. Також ця пільга зафіксована і в ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105-XIV. Виплата працюючим інвалідам допомоги з тимчасової непрацездатності здійснюється до 4 місяців підряд або до 5 місяців у календарному році (пп. 9 ст. 20 Закону №796).

Якщо працівник-чорнобилець 1 категорії є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оплата лікарняних листків з тимчасової непрацездатності нараховується за його бажанням з середнього фактичного заробітку, який він одержував під час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, без обмеження двома тарифними ставками або посадовими окладами (пп. 31 ст. 20 Закону №796).  У такому ж порядку оплата лікарняних листків провадиться і особам, тимчасова непрацездатність яких настала внаслідок загального захворювання. При цьому таке бажання працівника має бути зафіксовано документально, щоб можна було довести факт його висловлювання (наприклад, у вигляді заяви працівника на адресу роботодавця). З цього приводу варто ознайомитись з судовим рішенням №358715 по справі №22ц-2052/06 р., де суд не отримав доказів того, що працівник висловлював таке бажання.

Пільги при наданні відпусток. Чорнобильці 1 категорії мають право на використання чергової відпустки у зручний для них час, а також отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів на рік (пп. 22 ст. 20 Закону №796). Відповідні побажання працівників-чорнобильців 1 категорії  треба враховувати при складанні графіка відпусток на наступний рік (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. №504/96-ВР). Якщо протягом року такі працівники захочуть змінити час надання відпусток, що вже врахований у графіку, роботодавець немає права їм відмовляти в цьому.

Пільги при вивільненні працівників. Чорнобильці 1 категорії мають переважне право залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, а також на працевлаштування. У разі вивільнення їм виплачується допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати, а також зберігається за їх бажанням посадовий оклад, тарифна ставка (оклад) на новому місці роботи, але не більше одного року. При переведенні у зв'язку із станом здоров'я на нижчеоплачувану роботу зазначеним працівникам виплачується різниця між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі до встановлення інвалідності або одужання, але не більше одного року (п. 7 ст. 20 Закону №796). Допомога у разі вивільнення обчислюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100 (пп. «є» п. 1 розділу І вказаного Порядку).

Заробітна плата чорнобильцям нараховується на загальних підставах, згідно з положеннями про оплату праці, прийнятими на підприємстві.

Оподаткування заробітної плати чорнобильців 1 категорії. Чорнобильці 1 категорії мають право на 150% податкової соціальної пільги при оподаткуванні заробітної плати ПДФО (пп. 169.1.3 ПКУ). З 01.01.2017 року сума такої пільги складатиме 800 грн * 150 % = 1200,00 грн, а право на соціальну пільгу виникатиме, якщо дохід працівника не перевищуватиме 2240,00 грн (пп. 169.4.1 ПКУ).

Пільг зі сплати військового збору із заробітної плати чорнобильці не мають, він справляється з їхньої заробітної плати за загальними правилами згідно з п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Нарахування ЄСВ на виплати чорнобильцям 1 категорії, які мають інвалідність. Згідно з ч. 13 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41% на суму заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. №108/95-ВР, та суму винагороди за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; а також на суму допомоги з тимчасової непрацездатності.

Вплив працевлаштування чорнобильця 1 категорії на розмір його пенсії. У ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV є норми щодо виплати пенсії працюючим пенсіонерам у розмірі 85% від призначеного їм розміру пенсії в 2016 році. Ці норми не стосуються інвалідів ІІ групи, яким є працівник за умовами запитання. Тож факт працевлаштування цього працівника не вплине на розмір його пенсії.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Компенсація за час вимушеного прогулу - поновлення на роботі за рішенням суду
    Працівника (вчительку школи) було звільнено 30 серпня 2024 р. через скороченням штату. Вона подала позов до суду про неправомірне звільнення і суд приймає рішення про її поновлення на роботі. Потрібно подати розрахунок середньої зарплати до суду та суму компенсації за вимушений прогул з вини роботодавця. Виникає декілька питань...
    04.12.20248
  • Збереження виплат мобілізованому працівнику
    Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...
    04.12.2024116
  • Врахування у 50% квоти бронювання заступника директора
    На підприємстві є посада заступника виконавчого директора, яку обіймає військовозобов’язаний. Підприємство має отримати статус критичного. Чи входить в цю кількість посада заступника при бронюванні 50% військовозобов’язаних?
    03.12.202431
  • Чи втратить працівник бронь через переведення з сумісника на основне місце?
    На підприємстві є заброньований сумісник. Роботодавець хоче його перевести на основне місце. Чи не втратить працівник бронь через переведення, тому що переводити потрібно через звільнення – прийняття?
    02.12.20241102
  • Як скласти авансовий звіт за закордонним відрядженням з частковою виплатою добових?
    Працівник перебував у закордонному відрядженні 5 днів з добовими 80 євро/день. Отримав готівкою 380 євро, а 20 євро мав зняти з корпоративної валютної картки, але не зняв. За кошторисом на картку також були перераховані кошти на проживання та проїзд. Після повернення працівник надав підтверджуючі документи. За яким курсом слід скласти авансовий звіт? Як правильно відобразити в обліку добові за кожен день відрядження, враховуючи необхідність доплати 20 євро?
    02.12.202445