На сьогодні основним нормативним документом, який регулює умови праці працівників-надомників, в умовах відсутності, спеціального законодавства України, є Положення про умови праці надомників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.09.1981 р. №275/17-99, яке якраз і відносить інвалідів до числа осіб, що мають переважне право на укладення трудового договору на умовах надомної праці. Пунктом 2 цього Положення передбачено, що праця надомників регулюється також галузевими інструкціями, колективним і трудовим договором.
Якщо в колективному договорі підприємства такі особливості не зазначені або він відсутній, підприємство має врегулювати їх у трудовому договорі з працівником. Відповідно в наказі про прийняття на роботу має бути передбачена умова щодо надомної праці, а порядок роботи має бути більш детально прописано в посадовій інструкції, яка доповнює трудовий договір, і з якою працівник має бути ознайомлений під розписку перед початком роботи.
При цьому враховуючи надання працівникові спеціального обладнання (інструменти), що використовуватиметься на дому, підприємство повинне буде розробити окремі інструкції щодо їх використання в умовах надомної праці або передбачити відповідні розділи в посадовій інструкції. З усіма цими документами працівник також має бути ознайомлений.
Що стосується організації оплати праці, то в п. 14 згадане Положення передбачає застосування відрядної системи оплати праці для надомників. Відповідна система оплати праці має бути узгоджена з працівником у трудовому договорі (заяві, наказі), або відповідний розділ щодо оплати праці надомників має бути передбачений нормативним документом щодо оплати праці (наприклад Положенні про систему оплати праці), прийнятим на підприємстві.
Тобто, оскільки проконтролювати, скільки годин працівник-надомник дійсно працює, в умовах, коли він працює вдома, найчастіше неможливо, доцільно встановити йому відрядну систему оплати праці. При якій оплата праці буде здійснюватися за відрядними розцінками, в залежності від обсягу виконаних працівником завдань. В якій формі мають бути поставлені ці завдання, вирішуватиме саме підприємство (наразі типових форм для цього не існує), але бажано надавати їх у письмовій формі, для того, щоб мати підтвердження чітко поставленого завдання і обліковувати потім своєчасність та правильність їх виконання працівником на дому.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити