• Посилання скопійовано

Організація роботи інваліда-надомника

Підприємство бажає прийняти на роботу інваліда, який буде здійснювати трудову діяльність вдома. Якими нормативними документами на сьогодні регламентується праця та оплата праці працівників-надомників?

На сьогодні основним нормативним документом, який регулює умови праці працівників-надомників, в умовах відсутності, спеціального законодавства України, є Положення про умови праці надомників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.09.1981 р. №275/17-99, яке якраз і відносить інвалідів до числа осіб, що мають переважне право на укладення трудового договору на умовах надомної праці. Пунктом 2 цього Положення передбачено, що праця надомників регулюється також галузевими інструкціями, колективним і трудовим договором. 

Якщо в колективному договорі підприємства такі особливості не зазначені або він відсутній, підприємство має врегулювати їх у трудовому договорі з працівником. Відповідно в наказі про прийняття на роботу має бути передбачена умова щодо надомної праці, а порядок роботи має бути більш детально прописано в посадовій інструкції, яка доповнює трудовий договір, і з якою працівник має бути ознайомлений під розписку перед початком роботи. 

При цьому враховуючи надання працівникові спеціального обладнання (інструменти), що використовуватиметься на дому, підприємство повинне буде розробити окремі інструкції щодо їх використання в умовах надомної праці або передбачити відповідні розділи в посадовій інструкції. З усіма цими документами працівник також має бути ознайомлений.

Що стосується організації оплати праці, то в п. 14 згадане Положення передбачає застосування відрядної системи оплати праці для надомників. Відповідна система оплати праці має бути узгоджена з працівником у трудовому договорі (заяві, наказі), або відповідний розділ щодо оплати праці надомників має бути передбачений нормативним документом щодо оплати праці (наприклад Положенні про систему оплати праці), прийнятим на підприємстві.

Тобто, оскільки проконтролювати, скільки годин працівник-надомник дійсно працює, в умовах, коли він працює вдома, найчастіше неможливо, доцільно встановити йому відрядну систему оплати праці. При якій оплата праці буде здійснюватися за відрядними розцінками, в залежності від обсягу виконаних працівником завдань. В якій формі мають бути поставлені ці завдання, вирішуватиме саме підприємство (наразі типових форм для цього не існує), але бажано надавати їх у письмовій формі, для того, щоб мати підтвердження чітко поставленого завдання і обліковувати потім своєчасність та правильність їх виконання працівником на дому. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Компенсація за час вимушеного прогулу - поновлення на роботі за рішенням суду
    Працівника (вчительку школи) було звільнено 30 серпня 2024 р. через скороченням штату. Вона подала позов до суду про неправомірне звільнення і суд приймає рішення про її поновлення на роботі. Потрібно подати розрахунок середньої зарплати до суду та суму компенсації за вимушений прогул з вини роботодавця. Виникає декілька питань...
    04.12.20248
  • Збереження виплат мобілізованому працівнику
    Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...
    04.12.2024116
  • Врахування у 50% квоти бронювання заступника директора
    На підприємстві є посада заступника виконавчого директора, яку обіймає військовозобов’язаний. Підприємство має отримати статус критичного. Чи входить в цю кількість посада заступника при бронюванні 50% військовозобов’язаних?
    03.12.202431
  • Чи втратить працівник бронь через переведення з сумісника на основне місце?
    На підприємстві є заброньований сумісник. Роботодавець хоче його перевести на основне місце. Чи не втратить працівник бронь через переведення, тому що переводити потрібно через звільнення – прийняття?
    02.12.20241102
  • Як скласти авансовий звіт за закордонним відрядженням з частковою виплатою добових?
    Працівник перебував у закордонному відрядженні 5 днів з добовими 80 євро/день. Отримав готівкою 380 євро, а 20 євро мав зняти з корпоративної валютної картки, але не зняв. За кошторисом на картку також були перераховані кошти на проживання та проїзд. Після повернення працівник надав підтверджуючі документи. За яким курсом слід скласти авансовий звіт? Як правильно відобразити в обліку добові за кожен день відрядження, враховуючи необхідність доплати 20 євро?
    02.12.202445