• Посилання скопійовано

Розраховуємо декретні, якщо особа працює неповний робочий день і отримує зарплату нижчу за мінімальну

Працівниця надала лікарняний з вагітності та пологів. На дату настання страхового випадку у неї страховий стаж 4,5 місяці, але, за довідкою ОК-7, яку вона надала, стаж – понад 6 місяців. Як розрахувати декретні, якщо особа працює неповний робочий день і отримує зарплату нижчу за мінімальну?

Відповідно до ч. 2 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. №1105, сума допомоги з вагітності та пологів у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Оскільки, згідно зі статтею 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464 у разі, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.

Норма ч. 2 ст. 26 Закону застосовується як у випадках повної зайнятості, так і у випадках неповної зайнятості застрахованої особи. Сума допомоги по вагітності та пологах не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, також при розрахунку допомоги застосовується середньомісячна кількість календарних днів - 30,44. В даному випадку середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги становитиме: 1378 грн : 30,44 = 45,27 грн.

У разі якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, необхідно здійснювати доплату до суми допомоги до рівня мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Враховуючи вищевикладене, при визначенні суми допомоги по вагітності та пологах у даному випадку, слід керуватися нормою ч. 2 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105, абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням №1266, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 р. №439 та листом Мінсоцполітики України від 08.05.2015 р. №6811/0/14-15/18.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Фонд соціального страхування України

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20255545
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.202599
  • Чи включати витрати на відрядження у витрати нотаріуса?
    Нотаріус використовував під час відрядження своє власне авто. Чи можна включити в витрати нотаріальної діяльності добові та витрати на пальне? Які документи мають бути для підтвердження витрат?
    08.01.202545
  • Як визначити розмір добових в гривнях для відряджень за кордон?
    Чи можна встановити наказом розмір добових для відряджень за кордон в сумі в гривнях, і не перераховувати за кожен день 80 євро за офіційним курсом? Чи можна у разі зниження курсу євро зменшити суму в гривнях знову наказом? Скільки разів на рік можна видавати такий наказ?
    08.01.202537
  • Початок та закінчення місця відрядження водія
    На підприємстві працюють водії, які виконують міжнародні перевезення. Водії проживають не в тому місті, де розташовано підприємство, а в інших містах України. Чи можна починати відрядження водія з місця проживання і закінчувати відрядження місцем проживання водія чи місцем розвантаження автомобіля в іншому місті? Чи є в цьому порушення? Маршрут відрядження затверджується наказом і прописується в подорожньому листі
    02.01.202533