Чи можна перевести директора на іншу, не керівну посаду та залишити у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану й надалі?
Трудовим законодавством не встановлено заборони щодо переведення на іншу посаду працівника, який перебуває у відпустці. За цих обставин буде оптимальним перевести працівника на нову посаду з першого дня після виходу з відпустки.
Для початку засновники мають прийняти рішення і зафіксувати його у Протоколі, передбачивши припинення виконання обов'язків одним директором й переведення його на посаду …, а також призначення іншої особи на місце директора.
На підставі протоколу загальних зборів учасників товариства директор видає наказ про переведення діючого директора на відповідну посаду, у зв’язку з припиненням виконання обов’язків директора.
На підставі протоколу загальних зборів учасників товариства новопризначений директор видає наказ про те, що він приступає до виконання обов’язків директора.
За загальним правилом для переведення працівника обов’язково потрібна його згода. Лише у виняткових випадках допускається обмежене у часі переведення працівника на роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (ч. 2 ст. 33 КЗпП).
Частиною 3 ст. 2 Закону про відпустки працівникам гарантоване право на відпустки визначеної тривалості зі збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених Законом про відпустки.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 КЗпП переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 КЗпП, та в інших випадках, передбачених законодавством.
За вказаних вище обставин буде оптимальним перевести працівника на нову посаду з першого дня після виходу з відпустки. Таке переведення не буде порушенням, адже і до, і після переведення за працівником зберігають робоче місце (посаду).
В цьому випадку доцільно діючому директору перервати відпустку без збереження хоча б на один день для здійснення процедури переведення, а з наступного дня знову написати заяву на відпустку без збереження, але вже за новою посадою.
Як краще оформити головбуха новим директором: для цього підійде суміщення з доплатою? В якому розмірі встановити доплату?
У наведеній ситуації правильніше буде звільнити головбуха з посади, провести остаточний розрахунок у день звільнення за ст. 116 КЗпП і з наступного дня призначити на посаду директора за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом (внутрішнім) за посадою головбуха.
Головбух має написати три заяви:
— одну заяву — про звільнення із займаної посади на ім’я директора (в передостанній чи в останній його робочий день, бо він має ще повноваження та право підпису) з оформленням відповідного наказу. В останній робочий день на посаді головбуха (за основним місцем роботи) провести остаточний розрахунок;
— другу заяву — про прийняття на посаду директора (після позитивного рішення засновників) за основним місцем роботи;
— третю заяву — про прийняття на посаду головного бухгалтера за сумісництвом на умовах неповного робочого часу, з оформленням відповідного наказу.
Як вже було зазначено вище, призначення головбуха на посаду директора підприємства також оформлюють протоколом загальних зборів засновників. Таке призначення можна прописати іншим пунктом у тому самому протоколі, де і звільнення попереднього директора.
З новим директором потрібно укладати трудовий договір (контракт). Загалом цього вимагає ч. 4 ст. 65 ГКУ, а для ТОВ та ТДВ — ч. 12 ст. 39 Закону про ТОВ/ТДВ.
Чи треба бухгалтеру як директору новий КЕП на 1 особу (за директора та за головбуха)?
Потрібно оформити нові сертифікати електронного підпису на нового керівника, тобто коли одна особа виконує обов’язки директора та бухгалтера, рекомендуємо відправляти окремі повідомлення про надання інформації щодо електронного цифрового підпису J(F)1391103 для кожного типу сертифіката (за посадою «директор» і на тип підпису «директор») та на керівника (за посадою «директор» але за типом підпису «бухгалтер») і оформити новий договір про обмін електронними документами з податковою інспекцією. Позаяк такий працівник залишається на посаді головбуха, хоч і за сумісництвом, тобто особою, відповідальною за ведення бухобліку, то №1‑ОПП подавати не потрібно.
Чи треба повідомляти податкову чи достатньо змін в ЄДР та нових підписів?
Подавати до податкової повідомлення про прийняття на роботу директора не потрібно (інформація про керівника з 5 березня 2020 року не дублюється, податківці її автоматично отримують з ЄДР), а от повідомлення про прийняття головбуха за сумісництвом потрібно буде подати.
Про зміну директора слід повідомити держреєстратора. Для держреєстрації в ЄДР відомостей щодо зміни керівника юрособи подають такі документи (ч. 4 ст. 17 Закону про держреєстрацію):
— заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юрособу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
— примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юрособи про зміну керівника;
— документ про сплату 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — за державну реєстрацію змін до відомостей про юрособу (крім громадських об’єднань та благодійних організацій), що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юрособою (ст. 36 Закону про держреєстрацію).
Інформація про головбуха до ЄДР не подається.
Чи може директор/головбух працювати дистанційно (діяльності майже нема, просто подавати звіти)?
Дистанційна робота — це така форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за своїм вибором та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 60-2 КЗпП).
Звертаємо увагу, що законодавство не містить заборони щодо виконання дистанційної роботи за посадати головбуха чи директора.
Дистанційна робота може запроваджуватися наказом керівника без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі. З таким наказом працівник ознайомлюється протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи. У такому разі норми ч. 3 ст. 32 КЗпП не застосовуються.
Або, працівник може написати заяву на запровадження йому дистанційної роботи, а роботодавець — видати відповідний наказ.
В даному випадку, після здійснення всіх переведень та призначень, потрібно видати наказ про дистанційну роботу директора/головбуха.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити