• Посилання скопійовано

Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи

Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?

Чи потрібно подавати Декларацію про майновий стан та доходи? 

Якщо українці працюють за кордоном або отримують інші доходи (крім допомоги від іноземних держав та їхніх державних фондів, а також від іноземних компаній), такий дохід є іноземним, і українці зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Але слід врахувати таку особливість для громадян України, які тривалий час перебувають за кордоном.

Відповідно до пп. 14.1.213 ПКУ, фізичною особою-резидентом вважається фізична особа, яка має місце проживання в Україні. У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів протягом податкового року. 

Тож якщо фізособа має документи, якими зможе підтвердити свій нерезидентський статус (договір про працевлаштування, право на проживання, довідку про резидентський статус в іншій країні тощо), то вона може не декларувати одержані доходи за кордоном. Проте, якщо надати документи фізособа не зможе, то, на наш погляд, вона повинна задекларувати та оподаткувати отримані доходи. 

 

Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? 

Так, з доходу отриманого за кордоном потрібно сплатити ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ), а також військовий збір за ставкою 5% (пп. 1.3 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ)  та відповідно він відображається в декларації про майновий стан і доходи у рядку 10.10 розділу ІІ. 

Разом з цим відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. Для зарахування податків необхідно отримати довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. 

При цьому військовий збір за ставкою 5% сплачується без зменшення.

 

Які документи потрібно долучати до Декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову? 

Довідка про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об'єкт оподаткування має бути легалізована у відповідній закордонній дипломатичній установі України країни, де було отримано дохід. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення під час довготривалої відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану
    Працівник, який перебував з лютого 2022 р. у відпустці без збереження зарплати на період воєнного стану, звільняється в січні 2025 року. Як провести остаточний розрахунок з працівником? Чи потрібно нараховувати компенсацію за невикористані відпустки? Якщо так, то як ураховувати відпустку без збереження зарплати на період воєнного стану?
    13.01.2025254
  • Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні
    Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?
    13.01.202523
  • Доплата за шкідливі умови праці в місяці відрядження та лікарняного
    3 01.12.2024 ТОВ встановило для певних посад доплату за шкідливі умови праці у розмірі 4% від окладу. Як правильно їх нарахувати, якщо 10 відпрацьованих днів працівнику оплачено з окладу, а 10 днів – середня зарплата, оскільки працівник був у відрядженні і 2 дні на лікарняному. Нараховувати 4% від повної суми окладу чи тільки від частини окладу? Чи включати цю доплату при розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження у січні 2025?
    12.01.20258
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.20251 035
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20259565