• Посилання скопійовано

Звільнення працівника, який помер на окупованій території

Помер працівник (самотній), працював віддалено і знаходився на тимчасово окупованої території. Поховали родичі, з якими немає зв'язку. Свідоцтва про смерть немає. Як припинити трудові відносини з цим працівником? Продовжувати табелювати "НЗ"? Як відображати у єдиній звітності ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

У разі смерті працівника роботодавець повинен оформити припинення з ним трудових відносин на підставі свідоцтва про смерть, наданого родичами або іншими особами, які здійснили поховання або рішення суду. 

І вже на підставі цих документів роботодавець матиме право видати відповідний наказ та виплатити членам його сім’ї або спадкоємцям всі належні померлому працівникові грошові суми та провести припинення трудового договору на підставі п. 8-2 ч. 1 ст. 36 КЗпП

За відсутності свідоцтва про смерть чи рішення суду, права припиняти трудові відносини з працівником у роботодавця немає. Тому нічого іншого не залишається як й надалі відмічати працівника в табелі обліку робочого часу «НЗ – нез’ясовані причини» до моменту отримання відповідного документу. А в єдиній звітності ПДФО, ВЗ та ЄСВ продовжувати ставити в графі 14 кількість календарних днів перебування у трудових відносинах. Після отримання документів потрібно буде здійснити корегування табеля та відповідних додатків єдиної звітності ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Звертаємо особливу увагу, що згідно з ст. 317-319 ЦПКУ вказані особливості встановлення факту, зокрема смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України. Де абз. 2 ч. 1 чт. 317 ЦПКУ визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім’ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Це означає, що свідоцтво про смерть, видане на окупованій території є нікчемним, тому родичі чи інші особи мають подати заяву до суду (на деокупованій території) для встановлення факту смерті особи, яка померла на окупованій території. І вже після отримання рішення суду звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про смерть.

Родичі після отримання свідоцтва про смерть надають його копію за місцем роботи померлого працівника, за яким роботодавець видасть наказ та проведе остаточний розрахунок.

Або як варіант, роботодавець керуючись абз. 2 ч. 1 чт. 317 ЦПКУ, оскільки відсутній зв'язок з родичами померлого , як інша заінтересована особа (адже встановлення факту смерті особи безпосередньо впливає на його права, обов'язки та законні інтереси) може самостійно подати заяву до суду (на підконтрольній території) про встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території. У заяві вказують про причини неможливості одержання документу, що підтверджують факт смерті. 

Рішення суду про визнання особи померлою буде для роботодавця достатньою підставою, щоб видати наказ про звільнення працівника у зв'язку зі смертю останнього та провести остаточний розрахунок.

Отже, оскільки з родичами померлого немає зв'язку, належні померлому працівникові суми мають бути депоновані роботодавцем протягом строку позовної давності і виплачені його спадкоємцям за пред'явленням документів, що підтверджують право на спадщину. 

Звертаємо увагу, що строк давності звернення за спадщиною може бути продовжений на час дії в Україні воєнного стану (відповідний законопроект перебуває на розгляді Верховної Ради).

У разі якщо права на спадщину не будуть заявлені до закінчення позовної давності - сума недоотриманого працівником заробітку підлягає списанню в дохід підприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    Сьогодні 14:2230
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024358
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428