Запитання: Працівник пішов у відпустку з 19.03.2015 на 24 к.д. з подальшим його звільненням 15.04.15 р. Як правильно розрахувати відпускні, якщо загальний виплачений дохід у березні перевищив 1710 грн? Якщо поділити суму відпускних на 2 місяці, то чи можна застосувати ПСП у першому та у другому місяці окремо? Якщо друга частинка відпускних була менша ніж 1218 то ЄСВ з роботодавця на другу частинку мало розраховуватися з 1218 чи, оскільки ця частинка припадала на місяць звільнення, з суми цієї частинки відпускних?
Відповідь: Відповідно до останнього абзацу п. 169.4.1 ПКУ, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.
Таким чином, в Вашому випадку, для цілей застосування пільги Ви повинні розраховувати в березні заробітну плату (за фактично відпрацьований час) та частину відпускних, яка припадає на календарні дні цього місяця, а в квітні другу частині відпускних.
Для цілей оподаткування ЕСВ використовується той самий принцип (до речі, в звіті з ЄСВ відпускні теж повинні бути відображені і в березні, і в квітні), але тут головне залежить від того, чи є цей працівник штатним співробітником. Якщо цей працівник є штатним співробітником, а його сукупний місячний дохід у місяці звільнення менший за 1218 грн., то ЄСВ нараховуємо на суму мінімальної заробітної плати. Якщо цей співробітник був працевлаштований поза штатом, то незалежно від суми його доходу у місяці звільнення, ЕСВ нараховуємо на фактичну суму доходу у цьому місяці.