• Посилання скопійовано

Повернення товару нерезиденту: які наслідки з ПДВ?

Підприємство повернуло нерезиденту неякісний товар. У митній декларації зазначено режим експорту ЕК10АА і характер угоди 039 (операції, що полягають у переданні права власності без фінансової чи іншої компенсації). В інвойсі додано умову «без оплати, вартість вказана для митних цілей» (сума інвойсу - 38,5 тис.євро). Які особливості оподаткування ПДВ?

Зазвичай у випадку отримання (імпорту) неякісного товару від нерезидента його повертають в митному режимі реекспорту.

Реекспорт – це митний режим, відповідно до якого товари, що були раніше ввезені на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивозяться за межі митної території України без сплати вивізного мита та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ч. 1 ст. 85 МКУ).

В режимі реекспорту товари вивозяться не безоплатно, а за тією вартістю, за якою вони були увезені.

Цей митний режим позначається ЕК11АА (згідно із Класифікатором типів декларацій, затвердженим Наказом Мінфіну від 20.09.2012 р. №1011).

Для митного режиму реекспорту в ПКУ (пп. «б» пп. 195.1.1 ПКУ) прописані спеціальні правила оподаткування. Але оскільки в даній ситуації товар експортовано в режимі звичайного експорту (про що свідчить тип МД - ЕК10АА), то детально на порядку оподаткування реекспорту зупинятися не будемо.

Отже, ми розглядаємо ситуацію, коли товар вивезено в режимі звичайного експорту, при цьому договірна (контрактна) вартість дорівнює не нулю, а  38 500 євро (вона зазначається у графі 42 «Ціна товару» МД).

Звичайний експорт, як відомо, оподатковується ПДВ за нульовою ставкою ПДВ (пп. «г» пп. 185.1, пп. 195.1 ПКУ).

Датою виникнення податкових зобов’язань у разі експорту товарів є дата оформлення МД, що засвідчує факт перетину митного кордону України (пп. «б» пп. 187.1 ПКУ). Отже, саме на цю дату підприємству слід оформити експортну ПН.

Згідно з пп. 189.17 ПКУ базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в МД, оформленій відповідно до вимог МКУ. Тобто, база оподаткування – це вартість, зазначена в графі 42 МД. 

Отже, вам потрібно скласти датою оформлення МД ПН на суму 38 500 євро за офіційним курсом НБУ на дату подання МД до митного оформлення (в якій база оподаткування буде – 38 500 євро в перерахунку на гривні, за відповідним курсом, ставка ПДВ – 0%, податкові зобов’язання – 0 грн) та зареєструвати її в ЄРПН.

Що стосується валютного контролю, зазначимо таке:

Згідно з пп. 5 Інструкції №7, банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів резидента, які передбачають розрахунки в грошовій формі (уключаючи розрахунки резидента з нерезидентом на території України), що здійснюються через цей банк.

Оскільки в даному випадку контрактна вартість товару дорівнює нулю й відповідно надходження валютної виручки не передбачається, то така операція валютному контролю не підлягає.

Але можемо припустити, що таки оскільки це повернення імпортованого товару, за нього може бути повернення оплати. В такому разі можемо міркувати таким чином.

Валютному контролю підлягають, зокрема, операції з експорту товарів, які здійснюються на умовах відстрочення платежу. Офіційно за МД експортовано товар на суму  38 500 євро.  Саме ця «заборгованість» буде числитись за підприємством як неповернена валютна виручка (не зважаючи на записи про те, що товар експортовано без компенсації).  

Ймовірно, що така заборгованість планується «закритися» шляхом проведення взаємозаліку експорту із імпортом від цього ж нерезидента.  Але про це має бути складена додаткова угода з таким нерезидентом.  Для уточнення питання щодо того, які документи необхідні для зняття операції з валютного контролю – потрібно звернутися до обслуговуючого банку.

Висновки:

  • Оподаткування ПДВ при експорті: Повернення неякісного товару нерезиденту в режимі звичайного експорту (ЕК10АА) оподатковується ПДВ за нульовою ставкою, при цьому базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість, зазначена в митній декларації (у цьому випадку – 38 500 євро);
  • Оформлення податкової накладної: Підприємство повинно скласти податкову накладну на дату оформлення митної декларації, вказавши базу оподаткування в гривнях за курсом НБУ (38 500 євро),  ставку ПДВ 0% і нульові податкові зобов’язання, та зареєструвати її в ЄРПН;
  • Валютний контроль: Оскільки контрактна вартість товару згідно з МД не дорівнює нулю (а становить 38 500 євро), то для уточнення порядку зняття операції з валютного контролю слід звернутися до обслуговуючого банку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Жураківська

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»