• Посилання скопійовано

Імпорт без ввезення: бухоблік та оподаткування

Підприємство - резидент України придбаває товар у нерезидента, але не ввозить на митну територію України. Потім товар продається іншому нерезиденту. Послуги перевезення оплачує підприємство. Який бухоблік цієї операції? Як платити податок на прибуток та ПДВ?

Імпорт без ввезення

Спершу зазначимо, що імпорт без ввезення на митну територію України можливий (див. тут).

В бухгалтерському обліку підприємства такий імпортний товар відображається так само, як і ввезений на митну територію України. Про особливості оприбуткування імпортного товару ми писали, приміром, тут, тут.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операція із ввезення товару на митну територію України (пп. «в» п. 185.1 ПКУ). Отже, якщо товар не ввозився, ПДВ не нараховується.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат на податкові різниці, то у разі придбання товару у нерезидента можуть виникати різниці за пп. 140.5.2 (якщо здійснена контрольована операція) чи пп. 140.5.4 (здійснена неконтрольована операція) ПКУ.

Про особливості застосування різниці за пп. 140.5.4 ПКУ ми писали тут, тут, тут. Особливості застосування цієї різниці розглянуті також в УПК 14.05.2021 р. №266.

 

Продаж нерезиденту придбаного у іншого нерезидента товару без увезення на митну територію України

В бухгалтерському обліку така операція відображатиметься в загальному порядку, прийнятому для операцій продажу товару нерезиденту (експорту). Про особливості обліку експортних операцій ми писали, приміром, тут, тут, тут.

Така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ, тому що вона здійснюється за межами митної території України (див. п. 185.1 ПКУ).

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат на податкові різниці, то у разі продажу товару нерезидента можуть виникати різниці за пп. 140.5.1 (якщо здійснена контрольована операція) чи пп. 140.5.5-1 (здійснена неконтрольована операція) ПКУ.

Про особливості застосування різниці за пп. 140.5.4 ПКУ ми писали тут, тут. Особливості застосування цієї різниці розглянуті також в УПК 14.05.2021 р. №266.

 

Послуги перевезення

Якщо перевізник – нерезидент, то місце постачання послуг знаходиться за межами території України й операції постачання послуг перевезення не є об’єктом обкладення ПДВ (пп. «б» пп. 185.1, пп. 186.4 ПКУ).

Якщо перевізник – резидент, то місце постачання послуг знаходиться на митній території України, тому перевізник оподатковує таку операцію ПДВ, складає ПН і реєструє в ЄРПН (пп. «б» пп. 185.1, пп. 186.4 ПКУ). Причому в разі постачання послуг з міжнародних перевезень застосовується ставка ПДВ 0% (пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ).

Обов’язкова вимога для визнання перевезення міжнародним, а отже, застосування ставки 0 % — його повинен підтверджувати єдиний міжнародний перевізний документ (пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ). Таким документом може бути (ст. 9 Закону №1955-IV, розд. II УПК №610):

  • міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • залізнична накладна СМГС (накладна УМВС) і накладна ЦІМ (CIM);
  • авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
  • коносамент (Bill of Lading);
  • вантажна відомість (Cargo Manifest) та
  • інші документи, встановлені законами України.

Перелік первинних документів, які використовують при здійсненні міжнародних перевезень конкретними видами транспорту наведено в листі Мінінфраструктури від 19.09.2011 р. №7885/11/10-11.

Якщо підприємство оплачує послуги перевезення для доставки товару нерезиденту покупцю, то вартість таких послуг в бухгалтерському обліку відноситься до складу витрат на збут (п. 19 НП(С)БО 16).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144