• Посилання скопійовано

Оподаткування та облік конструктивних дивідендів

Підприємство експортувало товар. Покупця (нерезидента) включено до Переліку №1045 (згідно з пп. «в» пп. 39.2.1.1 ПКУ). Підприємство не готує за поданими операціями документацію щодо ТЦУ. Які додатки до декларації з податку на прибуток за даною операцією заповнюються та які проводки в бухобліку мають бути?

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Таке заниження в просторіччі називають конструктивними дивідендами. Про сутність конструктивних дивідендів і їх оподаткування див. тут.

Відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ, дивіденди, які сплачуються резидентом нерезиденту, оподатковуються податком на репатріацію (див. п. «б» пп. 141.4.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ, при здійсненні таких виплат нерезиденту резидент повинен утримати з цих доходів податок на репатріацію (за ставкою 15% або за пониженою ставкою, якщо така передбачена нормами міжнародного договору, укладеного з країною нерезидента – отримувача доходу).

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД х 100 / (100 – СП) – СД, 

де:

  • Пс – сума податку до сплати,
  • СД – сума виплаченого доходу,
  • СП – ставка податку, встановленого цим підпунктом.

В розглядуваній ситуації виплата дивідендів фактично здійснюється в негрошовій формі. Вони «виплачуються» у вигляді знижки на товар. Тому розраховувати податок доведеться із застосуванням наведеної формули.

 

А як розрахувати суму знижки?

Ми вище зазначили, що знижка розраховується як різниця між сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки» і між фактичною ціною продажу на експорт.

Про особливості визначення ціни за принципом «витягнутої руки» можна почитати тут.

 

Авансовий внесок при виплаті дивідендів

Окрім податку на репатріацію, платник податку на прибуток повинен сплатити авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів, встановлений п. 57.1-1 ПКУ. Детальніше про цей внесок можна почитати тут.

 

Які додатки до деклараціі з податку на прибуток по даній операції заповнюються?

Додаток ПН і додаток АВ.

 

Який бухоблік конструктивних дивідендів?

Окремо в бухобліку конструктивні дивіденди не відображаються. Відображаються тільки сплачені податки, пов’язані з такими дивідендами:

  • Дт 92 Кт 641/р – нарахування податку на репатріацію;
  • Дт 641/р Кт 311 – сплата податку на репатріацію;
  • Дт 641/ав Кт 311 – сплата авансового внеску з податку на прибуток.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448