• Посилання скопійовано

Оподаткування та облік конструктивних дивідендів

Підприємство експортувало товар. Покупця (нерезидента) включено до Переліку №1045 (згідно з пп. «в» пп. 39.2.1.1 ПКУ). Підприємство не готує за поданими операціями документацію щодо ТЦУ. Які додатки до декларації з податку на прибуток за даною операцією заповнюються та які проводки в бухобліку мають бути?

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ, для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПКУ, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Таке заниження в просторіччі називають конструктивними дивідендами. Про сутність конструктивних дивідендів і їх оподаткування див. тут.

Відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ, дивіденди, які сплачуються резидентом нерезиденту, оподатковуються податком на репатріацію (див. п. «б» пп. 141.4.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ, при здійсненні таких виплат нерезиденту резидент повинен утримати з цих доходів податок на репатріацію (за ставкою 15% або за пониженою ставкою, якщо така передбачена нормами міжнародного договору, укладеного з країною нерезидента – отримувача доходу).

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД х 100 / (100 – СП) – СД, 

де:

  • Пс – сума податку до сплати,
  • СД – сума виплаченого доходу,
  • СП – ставка податку, встановленого цим підпунктом.

В розглядуваній ситуації виплата дивідендів фактично здійснюється в негрошовій формі. Вони «виплачуються» у вигляді знижки на товар. Тому розраховувати податок доведеться із застосуванням наведеної формули.

 

А як розрахувати суму знижки?

Ми вище зазначили, що знижка розраховується як різниця між сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки» і між фактичною ціною продажу на експорт.

Про особливості визначення ціни за принципом «витягнутої руки» можна почитати тут.

 

Авансовий внесок при виплаті дивідендів

Окрім податку на репатріацію, платник податку на прибуток повинен сплатити авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів, встановлений п. 57.1-1 ПКУ. Детальніше про цей внесок можна почитати тут.

 

Які додатки до деклараціі з податку на прибуток по даній операції заповнюються?

Додаток ПН і додаток АВ.

 

Який бухоблік конструктивних дивідендів?

Окремо в бухобліку конструктивні дивіденди не відображаються. Відображаються тільки сплачені податки, пов’язані з такими дивідендами:

  • Дт 92 Кт 641/р – нарахування податку на репатріацію;
  • Дт 641/р Кт 311 – сплата податку на репатріацію;
  • Дт 641/ав Кт 311 – сплата авансового внеску з податку на прибуток.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202429
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202417
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    06.05.202415
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202430
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202458