• Посилання скопійовано

Ліквідація підприємства без повернення статутного капіталу: облік та податкові наслідки

Підприємство ліквідується. Є рішення не повертати статутний капітал засновникам - фізособам у зв'язку з відсутністю коштів. При цьому один з засновників - пов'язана особа. Які відобразити в бухобліку і які податкові наслідки?

Бухгалтерський облік

При ліквідації підприємства, якщо після розрахунків з кредиторами не залишається коштів для повернення засновникам їхніх внесків до статутного капіталу, відповідні рахунки власного капіталу закриваються.

Процедура ліквідації передбачає розрахунки з кредиторами та, за наявності залишку майна, його розподіл між засновниками. Стандартно, нарахування виплат засновникам відображається кореспонденцією рахунків власного капіталу (рахунок 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал", рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)") з рахунком розрахунків із засновниками (672 "Розрахунки за іншими виплатами"): 

  • Дт 40, 44 Кт 672. 

Подальша виплата коштами відображається проведенням: 

  • Дт 672 Кт 311.

Якщо коштів для повернення статутного капіталу немає, це означає, що активи підприємства були повністю використані для погашення зобов'язань, або підприємство має непокриті збитки, які перевищують або дорівнюють власному капіталу. У такому випадку:

  • Після остаточних розрахунків з кредиторами та списання всіх активів, на балансі залишаться лише рахунки власного капіталу (наприклад, Кт 40 та Дт 44, якщо є збиток);
  • Оскільки виплати засновникам не відбуваються через відсутність активів, рахунок 672 не використовується для нарахування заборгованості перед ними щодо повернення капіталу;
  • Рахунки власного капіталу закриваються один на одного. Якщо є непокритий збиток (Дт 44), він списується за рахунок статутного капіталу (Дт 40 Кт 44);
  • Метою остаточних записів є отримання нульового балансу.

Рахунок статутного капіталу існує до моменту ліквідації підприємства. Якщо інші статті балансу нульові, у розділі власного капіталу відображатиметься відповідний збиток.

 

Податкові наслідки для підприємства

Відсутність повернення статутного капіталу засновникам через брак коштів при ліквідації не створює окремих податкових наслідків для підприємства, що ліквідується.

Підприємство проводить остаточні розрахунки з бюджетом за податками та зборами в рамках процедури ліквідації. Сам факт неможливості повернути статутний капітал через відсутність активів не призводить до виникнення доходу чи інших об'єктів оподаткування для підприємства.

 

Податкові наслідки для засновників фізосіб

Засновники фізособи не отримують доходу, тому об'єкт оподаткування ПДФО та військовим збором не виникає.

Оскільки засновники фактично не отримують жодних коштів чи майна в рахунок повернення їхніх внесків до статутного капіталу, дохід у них не виникає. Відповідно, відсутні підстави для нарахування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору з таких операцій. Сума внеску до статутного капіталу, яка не була повернута, фактично є збитком для засновника від такої інвестиції. 

Такий збиток переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення (див. пп. 170.2.6 ПКУ). Тобто, фізособи засновники повинні відобразити такий збиток в декларації про майновий стан і доходи. Фактично в такій декларації будуть показані витрати на придбання інвестиційного активу (здійснення внеску до статутного капіталу) і отриманий дохід в розмірі 0 грн. 

 

Аспект пов'язаної особи

Статус засновника як пов'язаної особи сам по собі не змінює описаний порядок обліку та оподаткування в ситуації неможливості повернення капіталу через брак коштів.

Законодавство встановлює певні обмеження та правила для операцій з пов'язаними особами (наприклад, при операціях з нерезидентами). Однак, якщо неможливість повернути статутний капітал об'єктивно спричинена відсутністю активів після розрахунків з усіма кредиторами, і це стосується всіх засновників пропорційно їхнім часткам (якщо інше не передбачено статутом), то статус пов'язаної особи одного із засновників не впливає на порядок відображення цієї операції в обліку та її податкові наслідки. Важливо, щоб процедура ліквідації та розподілу (або нерозподілу) майна була проведена прозоро та відповідно до законодавства.

Висновки:

1. Бухгалтерський облік: При ліквідації без повернення статутного капіталу через відсутність коштів рахунки власного капіталу (40, 44) закриваються один на одного, списуючи непокритий збиток за рахунок статутного капіталу, без нарахування заборгованості засновникам (рахунок 672 не використовується). Мета — нульовий баланс;

2. Податкові наслідки для підприємства: Відсутність повернення статутного капіталу не створює податкових наслідків для підприємства, оскільки немає доходу чи об'єкта оподаткування; проводяться лише остаточні розрахунки з бюджетом;

3. Податкові наслідки для засновників: Фізособи не отримують доходу, тому ПДФО та військовий збір не нараховуються; неотримана сума внеску вважається збитком, який відображається в декларації та може зменшувати фінансовий результат від інвестицій у майбутньому. Статус пов'язаної особи не впливає на облік чи оподаткування за умови прозорої ліквідації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як обліковувати витрати при розірванні договору?
    ТОВ уклало договір на послугу, яка складається з 3-х етапів, перші два етапи були виконані в 2024 році. У 2025 році договір розірвано в односторонньому порядку та повернуто кошти. Витрати в 2024 році знято. Чи потрібно подавати уточнюючу фінансову звітність та декларацію з податку на прибуток за 2024 рік? Чи можна виправити в поточній декларації через додаток ВП?
    Сьогодні 17:2310
  • Ліквідація підприємства без повернення статутного капіталу: облік та податкові наслідки
    Підприємство ліквідується. Є рішення не повертати статутний капітал засновникам - фізособам у зв'язку з відсутністю коштів. При цьому один з засновників - пов'язана особа. Які відобразити в бухобліку і які податкові наслідки?
    Сьогодні 16:1138
  • Відображення поточних ремонтів в податковому обліку
    Підприємство на МСФЗ здійснило благоустрій (укладання тротуарної плитки) на міській землі біля власної будівлі, витрати не створюють об’єкт ОЗ і не дають економічної вигоди. Чи підлягають такі витрати капіталізації та амортизації в податковому обліку? Якщо це поточні невиробничі витрати, чи потрібно їх коригувати в податковому обліку і яким чином?
    05.05.20251432
  • Облікові аспекти виплати дивідендів у негрошовій формі
    ТОВ планує провести виплату дивідендів у негрошовій формі, зокрема, товарами. Як відобразити операцію в обліку та оподаткувати?
    05.05.202531
  • Ремонт майна, отриманого в управління: як облікувати?
    Які правові особливості здійснення управителем ремонтів майна, отриманого в управління? Як такі витрати відображаються в бухобліку?
    05.05.202540