• Посилання скопійовано

Як обліковувати витрати при розірванні договору?

ТОВ уклало договір на послугу, яка складається з 3-х етапів, перші два етапи були виконані в 2024 році. У 2025 році договір розірвано в односторонньому порядку та повернуто кошти. Витрати в 2024 році знято. Чи потрібно подавати уточнюючу фінансову звітність та декларацію з податку на прибуток за 2024 рік? Чи можна виправити в поточній декларації через додаток ВП?

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим (див. ст. 651 ЦКУ).

Якщо договір розірвано, то витрати понесені ТОВ на надання послуг за третім етапом не можуть бути в подальшому співвіднесені з доходами. Витрати, які не можливо прямо пов’язати з доходами певного періоду, відображаються у складі витрат того періоду, в якому вони виникли (див. пп. 7 НП(С)БО 16 ). Тому такі витрати визнаються витратами періоду на дату розірвання договору: Дт949 Кт23.

В свою чергу, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат, що не «генерували» дохід. Адже будь-які дії підприємства націлені саме на отримання доходу і ми не можемо спрогнозувати, що саме може піти не так і призведе до збитку за тією чи іншою операцією.

Тому у ТОВ немає підстав коригувати витрати як помилкові, якщо вони фактично понесені та документально підтверджені.

Якщо ж витрати були завищені або не мають документального підтвердження, то потрібно буде:

Виправлення минулих періодів проводиться через подання додатку ВП або уточнюючої декларації з податку на прибуток. Тобто ТОВ може подати уточнюючу за періоди, коли неправомірно було визнано витрати.

 

Уточнююча декларація

При заповненні уточнюючої декларації у рядках декларації правильні дані залишаємо, а неправильні – виправляємо на правильні. У разі подання платником податку уточнюючої декларації потрібно врахувати, що:

  • до такої декларації мають бути подані усі додатки, навіть якщо в них не було помилок – див. нашу новину тут;
  • уточнюючу декларацію можна подати в будь-який час, тобто вона не прив’язана до строків подачі звітної декларації;
  • недоплату потрібно сплатити до дати подачі уточнюючої декларації;
  • після подачі уточнюючої декларації поновлюються строки давності.

Зауважимо, самоштраф при поданні уточнюючої декларації становить 3%, а не 5%, як при поданні додатку ВП (але пам’ятаємо про тимчасове звільнення від самоштрафів під час війни).

 

Додаток ВП

Додатком ВП до декларації з податку на прибуток можна відкоригувати тільки один період і подавати його слід у складі поточної декларації. Тобто, якщо підприємство вирішить виправлення проводити через додаток ВП у декларації за І квартал 2025 р, то уточнити можна буде тільки І квартал, а при подачі декларації за півріччя – наступний період.

Як і при поданні уточнюючої декларації, в додатку ВП заповнюються правильні дані, проте без додатків – про це див. нашу новину тут.

Підсумуємо:

Якщо витрати за етапами договору були фактично понесені у 2024 році та документально підтверджені, вони є правомірними витратами періоду та не підлягають виключенню лише через подальше розірвання договору.

Коригування витрат можливе лише у випадку помилки — наприклад, якщо витрати були завищені або не підтверджені документально.

У такому випадку виправлення можна провести:

  • через уточнюючу декларацію за 2024 рік — потрібно подати всі додатки, навіть без помилок;
  • або через додаток ВП у складі поточної декларації (наприклад, за I квартал 2025 року) — але виправити можна лише один відповідний період.

Подання фінансової звітності з виправленими даними до ДПС — обов’язкове, до органів статистики — ні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202515
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025163
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202520