• Посилання скопійовано

Емфітевзис при оплаті рівними частинами кожного року: як облікувати?

Договір про надання права користування земельною ділянкою для с/г потреб (емфітевзис) від 02.07.2021 року. Термін користування - 50 років. Плата за користування ділянкою сплачується землекористувачем рівними частками впродовж 5 років після підписання договору. Яке оподаткування та бухоблік даної операції?

Право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис). 

Договір емфітевзису укладається в письмовій формі, а строк його дії не може перевищувати 50 років (ч. 6 ст. 102-1 ЗКУ), може бути оплатним або безоплатним. Законодавством не встановлено мінімального та максимального розміру плати, така оплата не залежить від нормативної грошової оцінки землі або інших кількісних показників, тому сторони договору емфітевзису визначають розмір та порядок плати за домовленістю.

Тобто, оплата може здійснюватися як одноразово за весь строк дії договору емфітевзису, так і оплачуватися періодично (місяць, квартал, рік) або шляхом поєднання обох варіантів.

Податковим агентом щодо нарахування та сплати ПДФО та ВЗ з доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення є орендодавець. 

Про порядок оподаткування плати по договору емфітевзису та облік емфітевзису, коли визначено строк дії договору емфітевзису, емфітевзис є платним, платежі здійснюються одноразово, ми писали тут.

За умовами договору, зазначеними в запитанні, оплата за договором емфітевзису сплачується землекористувачем виключно в грошовій формі рівними частками впродовж 5 років після підписання цього договору та реєстрації права емфітевзису (за 1-й рік - 30.06.2022 р., за 2-й рік - 30.06.2023 р., за 3-й рік -30.06.2024 р., за 4-й рік - 30.06.2025 р. та за 5-й рік - 30.06.2026 р.). Оподаткування плати за користування ділянкою, яка здійснюється  орендарем рівними частками впродовж 5 років та проведення таких операції в бухобліку ідентичні, як і при одноразовій оплаті. При цьому, сплата податків та перерахунок плати за договором власнику земельної ділянки здійснюватиметься у строки, що визначені в договорі.

Податковий агент (юридична особа, її відокремлений підрозділ), що нараховує (виплачує) доходи фізичній особі за договором про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), сплачує (перераховує) ПДФО до відповідного бюджету за своїм місце¬знаходженням (основним місцем обліку).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік давальницької сировини у переробника, який передає її іншому переробнику на переробку
    Підприємство 1 отримало давальницьку сировину (Дт 022) для виготовлення металоконструкцій від підприємства 2. Зазначену сировину підприємство 1 хоче передати як давальницьку сировину підприємству 3. Після отримання металоконструкцій від підприємства 3, Підприємство 1 передасть дані металоконструкції підприємству 2. Які проведення у підприємства 1?
    Сьогодні 10:3021
  • Чи дисконтувати заборгованість, строк за якою періодично продовжується?
    Мале ТОВ орендує нежитлове приміщення, строк оренди неодноразово продовжувався додатковими угодами, забезпечувальний платіж частково повертався, в обліковій політиці визначено відображення довгострокової дебіторської заборгованості за теперішньою вартістю. Чи підлягає ця заборгованість дисконтуванню? Якщо так, з якої дати починати дисконтування? Чи потрібно застосовувати ретроспективний метод?
    Сьогодні 09:0989
  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    12.05.202526
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    12.05.2025201
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202557