• Посилання скопійовано

Помилилися у періоді вхідного ПДВ у додатку 5 та отримали ППР: які наслідки?

Підприємство отримало від постачальника ПН від 31.07, яка була зареєстрована невчасно – 18.08. У таблиці 2 додатка 5 до декларації з ПДВ суму ПДВ за цією ПН помилково відображено як складену у серпні, а потрібно було у липні (гр. 3 т. 2 дод.5). Податківці направили ППР за результатами камеральної перевірки та нарахували штраф. Чи правомірно це?

Деталі запитання полягають в такому:

Податківці провели камеральну перевірку та склали акт, у висновку якого вказують, що підприємство порушило пп. 198.6. ПКУ

Підприємство перерахувало своєму контрагенту кошти за товар в сумі 223 790,10 грн в т.ч. ПДВ - 37 298,37 грн. Як вбачається з витягу з ЄРПН, цей контрагент склав податкову накладну 31.07.2020 р. №7, однак дата внесення цієї податкової накладної до ЄРПН зазначена 18.08.2020 р., тобто реєстрація відбулась з порушенням строків реєстрації, які зазначені в пп. 201.10 ПКУ

Підприємство скористалось нормою, визначеною в ч. 4 пп. 198.6. ПКУ та включило до податкової декларації за серпень 2020 р. суму ПДВ в розмірі 37 298,37 грн на підставі отриманої податкової накладної №7 від 31.07.2020 р., наданої контрагентом та зареєстрованої в серпні 2020 р. 

При цьому у додаток 5 до декларації за серпень 2020 року (Д5) (розділ ІІ податковий кредит, таблиця 2 операції з придбання з ПДВ, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7%) в рядок «період складання» підприємством помилково було внесено місяць «8» замість місяць «7», в якому дійсно було складено податкову накладну №7 від 31.07.2020 р. контрагентом. 

Підприємство вважає, що твердження податківців, що податкова накладна №7 від 31.07.2020 р. не зареєстрована ЄРПН, є помилковим. 

Однак, податківці зробили висновок, що в ході камеральної перевірки з питань виявлення помилок (порушень) у податковій декларації з ПДВ за серпень 2020 року платника (підприємства) встановлено порушення вимог п. 198.6 та п. 200.4 ПКУ в частині завищення податкового кредиту, що призвело до заниження податкових зобов’язань, які підлягають сплаті до бюджету. 

Крім того, податківці, не прийнявши до уваги доводи підприємства в запереченні, надіслали повідомлення-рішення, в якому нарахували до сплати податкове зобов’язання в сумі 37 298,00 грн та штрафні санкції - 9 324,5 грн. Чи правомірні дії податківців, якщо така методологічна помилка в додатку 5 до декларації за серпень 2020 року не призводить до зміни фінансового результату ?

Чи можна після отримання податкового повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки подати уточнюючий розрахунок, а саме тільки додаток 5 з виправленням «періоду складання» місяця «7» замість місяця «8»?

 

Відповідь:

Заповнення декларації з ПДВ регламентується Порядком №21. Але цей порядок не містить докладних інструкцій, як заповнювати додаток 5 до декларації. Тому скористаємося підказками самих податківців тут.

По-перше, додаток 5 до декларації з ПДВ має назву «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», а по-друге, у графі 3 таблиці 2 зазначається місяць складання податкових накладних або інших документів, наприклад: «01.2016».

Таким чином, задекларована (тобто зазначена у додатку 5) сума податкового кредиту платника ПДВ за отриманими податковими накладними, складеними у певному місяці від певного постачальника, буде співставлятися з сумою податкових зобов’язань такого постачальника за той же місяць, що вказаний у графі 3 таблиці  2 додатку 5 покупця. Сума податкового кредиту покупця за ПН, складеними у певному місяці та задекларована покупцем, не повинна перевищувати суму податкових зобов’язань продавця за цей же місяць.

Таке співставлення здійснюється виключно за даними податкової декларації з ПДВ і додатку 5 до неї, а також перевіряється факт та строки реєстрації саме тих податкових накладних постачальника, що належать саме до тих періодів, що були задекларовані покупцем в декларації.

В даному випадку сталося так, що формально покупець задекларував податковий кредит за серпень, при одночасній відсутності відповідних податкових накладних від постачальника за цей же місяць, адже податкова накладна, на підставі якої покупець формував свій податковий кредит, була складена у липні. А от податковий кредит за липень не було задекларовано в додатку 5. 

Тому податківці наполягають на тому, що з таблиці 2 додатку 5 слід виключити суму податкового кредиту за серпень як таку, що не підтверджена вхідними податковими накладними за цей місяць. Податкова накладна, складена у липні, формально не включена у додаток 5 та у декларацію за серпень. Той факт, що вона зареєстрована в ЄРПН, на дану ситуацію не впливає, адже вона не показана в додатку 5 – там немає рядка за липень.

На жаль, формально податківці праві і тому оспорити повідомлення-рішення не вдасться.

Зауважимо, що декларація з ПДВ не визначає фінансовий результат і не може на нього вплинути, адже фінрезультат оподатковується податком на прибуток, а не ПДВ.

Щодо подання уточнюючого розрахунку до декларації, яка вже пройшла камеральну перевірку і направлено податкове повідомлення-рішення: якщо  ППР вже було складено, то помилка вважається знайденою податківцями, відповідно, розмір штрафу визначатиметься податківцями і зазначається в ППР. Тому самостійно виправити її вже не можна. Більш докладно ми коментували цю ситуацію тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024464
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245