• Посилання скопійовано

Придбання невиключної ліцензії на ПО: оподаткування ПДВ та облік

Підприємство за субліцензійним договором придбаває у нерезидента невиключну ліцензію (право використання) на ПЗ для продажу конкретному кінцевому споживачеві на території України. ПЗ передається каналами інтернет. Особливості обліку, оподаткування ПДВ придбання і продажу цієї ліцензії?

Відповідно до пп. 14.1.225 ПКУ роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Там же сказано, що не вважаються роялті платежі, отримані, серед іншого:

  • як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем");
  • за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
  • за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем тощо.

В ситуації, яку ми розглядаємо, придбавається один примірник ПЗ для його продажу кінцевому споживачеві, який використовуватиме ПЗ за його функціональним призначенням. Таким чином, платіж, який сплачуватиметься нерезиденту, не є роялті.

Місце постачання таких послуг є місце, де отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання (див. п. «а» п. 186.3 ПКУ). Тобто, місце постачання знаходиться на митній території України. А тому відповідно до п. «б» п. 185.1 ПКУ такі операції, як придбання цих послуг у нерезидента, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Але відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, на період з 01.01.2013 по 01.01.2023 р. звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2 – 7 пп. 14.1.225 ПКУ.

Таким чином, операції з придбання у нерезидента невиключної ліцензії і в подальшому продаж придбаних прав кінцевому споживачеві звільняються від оподаткування ПДВ.

Про особливості відображення придбання у нерезидента в декларації з ПДВ і виписування ПН ми розглядали тут (в декларації з ПДВ операція не відображається, а стосовно виписування ПН є різні точки зору).

Варто сказати, що з точки зору оподаткування постачання невиключних прав на ПЗ не є постачанням товарів. Тому що відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів – це операції з відповідної передачі прав на матеріальні активи.

А постачання послуг за пп. 14.1.185 ПКУ включає операції з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності. Таким чином, з точки зору оподаткування ПДВ при передачі невиключної ліцензії на ПЗ постачаються послуги.

Поряд з цим заповнюючи податкову накладну на постачання таких послуг, потрібно буде зазначити в такій накладній код послуги за ДКПП в графі 3.3. Але в ДКПП немає такого виду послуг, як передача невиключної ліцензії на ПЗ і відповідного їй коду.

Враховуючи лист Мінекономіки від 11.05.2017 №3411-08/15258-03, підприємство з цього питання може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008 м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Варто також сказати, що згідно з Довідником умовних кодів товарів для програмної продукції визначено умовний код 00502. Проте це стосується саме постачання програмної продукції (товару), а не невиключних майнових прав на ПЗ. Зазначається такий код товару в графі 3.1 податкової накладної, а не в графі 3.3.

 

Стосовно бухгалтерського обліку

Придбану невиключну ліцензію підприємство придбаває з метою продажу конкретному покупцю. Чітких рекомендацій, яким чином обліковувати таку ліцензію, стандарти бухгалтерського обліку не містять.

З нашого погляду, доречно таку ліцензію обліковувати як товар на рахунку 28. Подальший її продаж відображати в порядку, прийнятому для продажу товарів, згідно з яким доходи від продажу відображаються на субрахунку 702, а собівартість продажу (вартість придбаної ліцензії) – на субрахунку 902.

Проте рекомендуємо з цього питання звернутися до Мінфіну.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252