Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Придбання невиключної ліцензії на ПО: оподаткування ПДВ та облік

Підприємство за субліцензійним договором придбаває у нерезидента невиключну ліцензію (право використання) на ПЗ для продажу конкретному кінцевому споживачеві на території України. ПЗ передається каналами інтернет. Особливості обліку, оподаткування ПДВ придбання і продажу цієї ліцензії?

Відповідно до пп. 14.1.225 ПКУ роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Там же сказано, що не вважаються роялті платежі, отримані, серед іншого:

  • як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем");
  • за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
  • за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем тощо.

В ситуації, яку ми розглядаємо, придбавається один примірник ПЗ для його продажу кінцевому споживачеві, який використовуватиме ПЗ за його функціональним призначенням. Таким чином, платіж, який сплачуватиметься нерезиденту, не є роялті.

Місце постачання таких послуг є місце, де отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання (див. п. «а» п. 186.3 ПКУ). Тобто, місце постачання знаходиться на митній території України. А тому відповідно до п. «б» п. 185.1 ПКУ такі операції, як придбання цих послуг у нерезидента, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Але відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, на період з 01.01.2013 по 01.01.2023 р. звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2 – 7 пп. 14.1.225 ПКУ.

Таким чином, операції з придбання у нерезидента невиключної ліцензії і в подальшому продаж придбаних прав кінцевому споживачеві звільняються від оподаткування ПДВ.

Про особливості відображення придбання у нерезидента в декларації з ПДВ і виписування ПН ми розглядали тут (в декларації з ПДВ операція не відображається, а стосовно виписування ПН є різні точки зору).

Варто сказати, що з точки зору оподаткування постачання невиключних прав на ПЗ не є постачанням товарів. Тому що відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів – це операції з відповідної передачі прав на матеріальні активи.

А постачання послуг за пп. 14.1.185 ПКУ включає операції з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності. Таким чином, з точки зору оподаткування ПДВ при передачі невиключної ліцензії на ПЗ постачаються послуги.

Поряд з цим заповнюючи податкову накладну на постачання таких послуг, потрібно буде зазначити в такій накладній код послуги за ДКПП в графі 3.3. Але в ДКПП немає такого виду послуг, як передача невиключної ліцензії на ПЗ і відповідного їй коду.

Враховуючи лист Мінекономіки від 11.05.2017 №3411-08/15258-03, підприємство з цього питання може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008 м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Варто також сказати, що згідно з Довідником умовних кодів товарів для програмної продукції визначено умовний код 00502. Проте це стосується саме постачання програмної продукції (товару), а не невиключних майнових прав на ПЗ. Зазначається такий код товару в графі 3.1 податкової накладної, а не в графі 3.3.

 

Стосовно бухгалтерського обліку

Придбану невиключну ліцензію підприємство придбаває з метою продажу конкретному покупцю. Чітких рекомендацій, яким чином обліковувати таку ліцензію, стандарти бухгалтерського обліку не містять.

З нашого погляду, доречно таку ліцензію обліковувати як товар на рахунку 28. Подальший її продаж відображати в порядку, прийнятому для продажу товарів, згідно з яким доходи від продажу відображаються на субрахунку 702, а собівартість продажу (вартість придбаної ліцензії) – на субрахунку 902.

Проте рекомендуємо з цього питання звернутися до Мінфіну.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Облік , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі