Коли можна списати МНМА?
Це можна зробити, якщо такий актив як МНМА більше не відповідає визначенню актив, тобто використання МНМА більше не може призводити до економічних вигід у майбутньому, це, наприклад, фізичне тa моральне старіння, пройшов термін придатності, непридатність дo подальшої експлуатації через пошкодження, відсутність активу при інвентаризації тощо. Причина списання має відповідати дійсності і, відповідно, всі документи слід оформлювати під таку причину.
Процедура списання активу у внаслідок невизнання його активом така ж сама, як і при списанні ОЗ. Керуватися у цьому випадку слід Методрекомендаціями №561, а також:
- для вогнегасників - Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ від 15.01.2018 №25. Детальніше про списання вогнегасників ми писали тут.
- для інших МНМА, вказаних у запиті, окремих правил законодавчо не передбачено.
Що стосується можливості продажу вищевказаних МНМА підприємством, то консультант не бачить законодавчих заборон. Зауважимо, що продаж таких МНМА доречний лише тоді, коли є реальний покупець, який бажає їх придбати.
Детально про облік списання МНМА ми писали тут.
ПДВ
Для цілей податкового обліку МНМА не є ОЗ відповідно до пп.14.1.138 ПКУ, а тому розглядати ПДВ-шні норми, що стосуються нарахування ПДВ у зв’язку із списанням/ліквідацією ОЗ (пп.189.9 ПКУ) - не можна.
Так, відповідно до роз’яснення ДПС у підкатегорії 101.04 ресурсу, «ЗІР», у разі списання МНМА такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку.
Тому при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ:
- нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;
- не нараховуються, якщо вартість таких МНМА включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.
Оскільки жилетки світловідбиваючі придбані у неплатника ПДВ, тобто вхідного ПДВ не було, то при списанні жилетів ПДВ-наслідки відсутні для таких МНМА, тобто ПЗ ПДВ за пп.198.5 ПКУ не нараховуються. Про це також говорять податківці у підкатегорії 101.07, «ЗІР».
Що стосується аптечки й вогнегасника, то ПЗ з ПДВ за пп.198.5 ПКУ також немає, тобто ПЗ не нараховується, адже:
- по-перше, база оподаткування таких активів становить нуль, оскільки згідно з пп.189.1 ПКУ базою необоротних активів, якими й є МНМА, є залишкова вартість активів станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється списання МНМА. Тоді як при амортизації за методом 100%, така залишкова вартість дорівнює нулю.
- По-друге, коли податківці говорять про включення до вартості іншої продукції, то мова йде не про віднесення на собівартість, а про формування кінцевої ціни товарів, що продаються. Тоді як продажну ціну товару калькулюють, виходячи з абсолютно усіх понесених витрат. Детальніше про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити