• Посилання скопійовано

Списання МНМА, які повністю замортизовані: що з ПДВ?

ТОВ має в обліку МНМА, придбані після 01.07.2015 року: жилетки світловідбиваючі у неплатника ПДВ, вогнегасники у платника ПДВ, аптечка у платника ПДВ (через підзвітну особу, ПК за нею не формувався). Метод амортизації МНМА – 100%. Що з ПДВ, якщо підприємство планує списати МНМА. Чи можна їх продати?

Коли можна списати МНМА?

Це можна зробити, якщо такий актив як МНМА більше не відповідає визначенню актив, тобто використання МНМА більше не може призводити до економічних вигід у майбутньому, це, наприклад, фізичне тa моральне старіння, пройшов термін придатності, непридатність дo подальшої експлуатації через пошкодження, відсутність активу при інвентаризації тощо. Причина списання має відповідати дійсності і, відповідно, всі документи слід оформлювати під таку причину.

Процедура списання активу у внаслідок невизнання його активом така ж сама, як і при списанні ОЗ. Керуватися у цьому випадку слід Методрекомендаціями №561, а також:

Що стосується можливості продажу вищевказаних МНМА підприємством, то консультант не бачить законодавчих заборон. Зауважимо, що продаж таких МНМА доречний лише тоді, коли є реальний покупець, який бажає їх придбати.

Детально про облік списання МНМА ми писали тут.

 

ПДВ

Для цілей податкового обліку МНМА не є ОЗ відповідно до пп.14.1.138 ПКУ, а тому розглядати ПДВ-шні норми, що стосуються нарахування ПДВ у зв’язку із списанням/ліквідацією ОЗ (пп.189.9 ПКУ) - не можна.

Так, відповідно до роз’яснення ДПС у підкатегорії 101.04 ресурсу, «ЗІР», у разі списання МНМА такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку.

Тому при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ:

  • нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;
  • не нараховуються, якщо вартість таких МНМА включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

Оскільки жилетки світловідбиваючі придбані у неплатника ПДВ, тобто вхідного ПДВ не було, то при списанні жилетів ПДВ-наслідки відсутні для таких МНМА, тобто ПЗ  ПДВ за пп.198.5 ПКУ не нараховуються. Про це також говорять податківці у підкатегорії 101.07, «ЗІР».

Що стосується аптечки й вогнегасника, то ПЗ з ПДВ за пп.198.5 ПКУ також немає, тобто ПЗ не нараховується, адже:

  • по-перше, база оподаткування таких активів становить нуль, оскільки згідно з пп.189.1 ПКУ базою необоротних активів, якими й є МНМА, є залишкова вартість активів станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється списання МНМА. Тоді як при амортизації за методом 100%, така залишкова вартість дорівнює нулю.
  • По-друге, коли податківці говорять про включення до вартості іншої продукції, то мова йде не про віднесення на собівартість, а про формування кінцевої ціни товарів, що продаються. Тоді як продажну ціну товару калькулюють, виходячи з абсолютно усіх понесених витрат. Детальніше про це ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514