• Посилання скопійовано

Продаж непридатних до використання МШП та МНМА: відображання в обліку

ТОВ (платник податку на прибуток та ПДВ) має непридатні для використання МШП та МНМА, які віднесені на витрати при передачі в використання 100% та обліковуються тільки на позабалансовому обліку «Малоцінні активи в експлуатації». Контрагент пропонує викупити це обладнання ціною в 1 грн за одиницю. Як обліковувати переведення обладнання до непридатних для використання та його подальший продаж?

Облік МШП та МНМА у даному випадку буде різним.

Малоцінні та швидкозношувані предмети (далі — МШП) — це запаси, які не відразу споживаються (при виробництві чи з іншою метою) та використовуються протягом не більш ніж одного року (або нормального операційного циклу, якщо він довший за рік). Відповідно, якщо придбаваються запаси, які утримуються підприємством не з метою подальшого продажу та використання яких є довготривалим, то в бухобліку вони зараховуються на баланс як МШП. Отже, інструменти, господарський інвентар, спеціальне обладнання, як правило, належать до МШП.

Обліковують  МШП на рахунку 22 «Малоцінні і швидкозношувані предмети» (див. Інструкцію №291 та п. 6 П(С)БО 9).

При придбанні МШП здійснюються запис: Дт 22 Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками». 

Під час видачі МШП працівникам підприємства для їх застосування за виробничим призначенням їхня вартість списується з рахунку 22 на витрати за первісною вартістю в момент передання в експлуатацію згідно з п. 23 П(С)БО 9. Але це не означає, що облік таких предметів більше не ведеться. За місцями експлуатації та відповідними особами, яким такі предмети передано, відбувається оперативний кількісний облік упродовж строку їх фактичного використання.

Коли МШП передають у користування, у витратах їх вартість відображають залежно від напряму використання (адмінвитрати, витрати на збут, собівартість, інші витрати) кореспонденцією Дт 23 «Виробництво» Кт 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності», 97 «Інші витрати».

Таким чином, на дату прийняття рішення про продаж раніше списаних МШП вони вже не визнаються активами та не обліковуються на балансі. Але не можна продати активи, яких немає в обліку, тому такі МШП слід оприбуткувати та зарахувати на баланс, якщо підприємство має намір їх продати і отримати дохід від їх продажу. Це можна зробити шляхом проведення інвентаризації таких МШП. За результатами інвентаризації зношені МШП зараховуються на баланс за їхньою справедливою вартістю (з урахуванням їх фізичного та морального зношення). При цьому здійснюється запис Дт 209 Кт 718, оскільки це вже не МШП, а інші ТМЦ, призначені для продажу.

Далі такі ТМЦ передаються покупцю (Дт 361 Кт 712, Дт 712 Кт 641 – на суму ПДВ) і списуються з балансу: Дт 943 Кт 209. Виручка від продажу ТМЦ: Дт 30, 31 Кт 361.

Як варіант, непотрібні МШП після закінчення строку їх фактичного використання можна просто списати в оперативному кількісному обліку за місцями експлуатації та відповідними особами, яким такі предмети було передано.

База оподаткування ПДВ в даному випадку буде дорівнювати договірній вартості продажу таких МШП, але не нижче звичайних цін на такі активи – п. 188.1 ПКУ.  Правило «база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг» - в даному випадку не працює, оскільки МШП вже були використані, списані, втратили свою первісну вартість та були оприбутковані за справедливою вартістю.

Малоцінні необоротні матеріальні активи  (далі МНМА)  — це один з видів інших необоротних матеріальних активів. У п. 5 П(С)БО 7  передбачено: «Підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів». Це означає, що вартісну межу МНМА підприємство визначає самостійно виключно на свій розсуд.

Відповідно,  критерії визнання МНМА — це:

— використання активу більше року або операційного циклу, якщо він довший за рік. У іншому випадку такі активи слід визнати у складі запасів як малоцінні та швидкозношувані предмети;

— встановлення підприємством вартісної ознаки. Величину вартісного критерію належності матеріального активу до МНМА слід всатановити в наказі про облікову політику підприємства або в окремому наказі. 

Для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух МНМА призначено субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи». Але на цьому субрахунку МНМА відображаються лише після введення в експлуатацію. До цього витрати на їх створення (придбання) відображаються на субрахунку 153 «Придбання (створення) інших необоротних активів».

Введення в експлуатацію МНМА відображається записом: Дт 112 Кт 153, нарахування зносу в розмірі 100% або 50% (в залежності від обраного методу згідно з п. 27 П(С)БО 7) – записом Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 132. Як бачимо, МНМА залишаються на балансі на рахунку 112, але їх залишкова вартість може дорівнювати або нулю, або 50% - в залежності від обраного методу амортизації. У даному випадку залишкова вартість МНМА дорівнює нулю.

База оподаткування ПДВ в цьому випадку буде дорівнювати договірній вартості продажу МНМА, але не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку – п. 188.1 ПКУ. За умови застосування 100%-ї амортизації залишкова  вартість МНМА дорівнює нулю,  тож база оподаткування ПДВ визначається за договірною вартістю

 

Облік продажу МНМА

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

Переведено МНМА до товарів у зв'язку із рішенням про їх продаж – списання зносу та залишкової вартості.

132
286*

112
112*

Отримано передоплату за МНМА

311

681

Відображено ПЗ з ПДВ

643

641

Відвантажено МНМА покупцю

361

712

712

643

943

286*

Зарахування заборгованості

681

361

Визнано фінансові результати

712

791

791

943

* На субрахунках 112 і 286 ведеться кількісний та підсумований облік. У цьому разі робиться проведення в аналітичному обліку за цими рахунками у кількості 1 шт. на суму 0,00 грн. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442