Пунктами 186.2 - 186.4 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Так, відповідно до пп. 186.2.1 ПКУ, місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, зокрема:
- послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг;
- послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у т.ч. з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання.
Таким чином, якщо послуги з перевезення надаються перевізником (резидентом), то такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.
Згідно з пп. «ж» пп. 186.3 ПКУ місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
Отже, якщо транспортно-експедиторські послуги надаються замовнику-нерезиденту, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ.
Особливості порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності викладені в УПК №610.
Нормами пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ передбачено, що за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Відповідно до ст. 9 Закону №1955, факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
Такими документами можуть бути:
- авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
- міжнародна автомобільна накладна (CMR);
- накладна СМГС (накладна УМВС);
- коносамент (Bill of Lading);
- накладна ЦІМ (СІМ);
- вантажна відомість (Cargo Manifest);
- інші документи, визначені законами України.
Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.
Відповідно до абз. 2 п. 12 Порядку №1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку:
- у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);
- у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000»;
- рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
Згідно з п. 16 Порядку №1307 у графі 10 табличної частини розділу Б податкової накладної зазначається обсяг постачання (база оподаткування) за операцією з постачання товарів/послуг без урахування ПДВ.
ДПС в ІПК від 26.09.2019 р. №414/6/99-00-07-03-02-15/ІПК повідомляє, що при здійсненні міжнародного перевезення вантажів, яке підтверджується єдиним міжнародним перевізним документом, об'єктом оподаткування ПДВ є операція з постачання послуги з міжнародного перевезення вантажів. Отже, при складанні податкової накладної за такою операцією базою оподаткування є вартість такої послуги в цілому (без поділу на відрізки маршруту - за межами митної території України/на митній території України).
***
Також читайте:
- Чи нараховуються ПЗ на послуги, придбані для виконання договору транспортного експедирування з нерезидентом?
- Транспортно-експедиторські послуги від нерезидента/нерезиденту в рамках договору комісії: чи є ПДВ?
- Міжнародні перевезення та надання транспортно-експедиційних послуг: оподаткування ПДВ
- Надання послуг за договором транспортного експедирування нерезиденту: як складається ПН?
- Формування податкових накладних експедитором у разі здійснення міжнародних перевезень вантажів
- Нюанси обліку та оподаткування транспортно-експедиторських послуг, наданих нерезиденту
- Оподаткування ПДВ транспортно-експедиторських послуг, наданих нерезиденту
- Транспортно- експедиційні послуги: нюанси обліку та оподаткування
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити