Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Міжнародні перевезення та надання транспортно-експедиційних послуг: оподаткування ПДВ

Перевізник - нерезидент, який не має постійного представництва на митній території, надав послуги міжнародного перевезення товару та транспортно-експедиційні послуги. Який порядок оподаткування ПДВ даної операції?

Послуги перевезення

Наказом ДПС України від 06.07.2012 р. № 610 затверджено Узагальню­ючу податкову консультацію щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності (далі — УПК №610). УПК №610 на сьогодні є чинною та може використовуватися платником податку у його госпдіяльності.

Зокрема, в УПК №610 зазначено, що відповідно до Закону №1955 транспортно-експедиторську діяльність визначено як підприємницьку діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів.

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташовано на митній території України відповідно до ст. 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. Нульова ставка ПДВ, визначена пп. 195.1.3 ПКУ, застосовується до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України, за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту. Слід зазначити, що законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами в залежності від відрізка маршруту.

Відповідно до п. 186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2 і 186.3 ПКУ. Оскільки послуги з перевезення вантажів не зазначені у цих підпунктах, то місцем постачання послуг з перевезення вантажів є місце реєстрації постачальника.

Таким чином, якщо послуги перевезення надаються перевізником-нерезидентом, який не має постійного представництва на митній території України, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ (незалежно від того кому, замовнику-резиденту чи замовнику-нерезиденту, надаються такі послуги).

 

Транспортно-експедиторські послуги

Правила оподаткування послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташовано на митній території України, встановлені ст. 208 ПКУ.

Згідно з п. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташовано на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з п. 190.2 ПКУ.

При цьому отримувач послуг — платник податку у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту в установленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. Сума нарахованого податку включається до складу податкових зобов’язань такого отримувача послуг — резидента у декларації за відповідний звітний період (п. 208.3 ПКУ).

Отже, якщо експедитором виступає нерезидент, то на дату отримання транспортно-експедиторських послуг отримувач послуг — резидент на підставі ст. 208 ПКУ складає і реєструє в ЄРПН у встановлений ПКУ термін податкову накладну на вартість таких послуг з нарахуванням ПДВ за основною ставкою 20%, та включає суму ПДВ до складу податкових зобов’язань та податкового кредиту у відповідному звітному (податковому) періоді. На вартість послуг з міжнародного перевезення, наданих нерезидентом, отримувач послуг — резидент податкову накладну не складає.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Послуги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі