• Посилання скопійовано

Надання послуг за договором транспортного експедирування нерезиденту: як складається ПН?

Підприємство надає послуги за договором транспортного експедирування нерезиденту (Кіпр). Роботи за цим договором виконують резиденти України, як з оподаткуванням ПДВ за ставкою 20%, так і без ПДВ. Які роботи та послуги зазначаються в ПН? Суму яких послуг слід відображати у рядку 5 декларації з ПДВ та додатку 6?

Відповідно до пп. 186.2.1 ПКУ місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, зокрема:

  • послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг (пп. «а»);
  • послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів (пп. «в»).

У пп. «ж» п. 186.3 ПКУ зазначено, що місцем постачання (надання) транспортно-експедиторських послуг вважається місце, у якому їх отримувач зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. 

Якщо послуги надаються замовнику-нерезиденту, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ.

Крім того, нормами пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ передбачено, що за нульовою ставкою оподатковується постачання таких послуг як міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

ДФС у Рівненській області в ІПК від 05.01.2018 р. №62/ІПК/17-00-12-01-05 та ДФС в ІПК від 17.08.2018 р. №3572/6/99-99-15-03-02-15/ІПК щодо порядку формування податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ при здійсненні операцій з постачання транспортно-експедиційних послуг нерезиденту із залученням третіх осіб повідомили, що наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. №610 затверджено Узагальнюючу податкову консультацію щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності, яка на сьогодні є чинною та може використовуватися платником ПДВ у його господарській діяльності.

Зазначеною УПК №610 визначено терміни, поняття та порядок оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності як на території України, так і за її межами.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Відповідно до ст. 9 Закону №1955 факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення. Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами, залежно від відрізка маршруту.

Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування.

У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Згідно з п. 189.4 ПКУ базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ. Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими ст. 187 та 198 ПКУ (правило першої події).

У п. 198.3 ПКУ зазначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником ПДВ за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку у цьому періоді оподатковувані операції.

Норми п. 198.5 ПКУ зобов'язують платника податку нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за послугами, які призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об'єктом оподаткування.

ДФС у Рівненській області в ІПК від 05.01.2018 р. №62/ІПК/17-00-12-01-05 повідомляє, що експедитор зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ПКУ в разі придбання послуг, що призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, в операціях з надання транспортно-експедиторських послуг нерезиденту.

Форма податкової накладної та форма розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної та порядок їх заповнення затверджені наказом Мінфіну №1307.

У п. 11 Порядку №1307 зазначено, що у разі складання зведених податкових накладних при нарахуванні податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ПКУ у верхній лівій частині податкової накладної зазначається відповідний тип причини відповідно до п. 8 Порядку №1307, зокрема «08» – складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Порядок заповнення податкової декларації викладено у розд. V Порядку №21.

Відповідно до п. 3 цього розд. V Порядку №21 розділ I «Податкові зобов'язання» Декларації з ПДВ необхідно заповнювати таким чином:

  • у рядку 4.1 зазначається сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду та коригування відповідно до п. 198.5 та 199.1 ПКУ за операціями, що оподатковуються за основною ставкою, тобто 20%, з обов’язковим додаванням додатку Д5 (пп. 5);
  • у рядку 5 зазначається обсяги операцій з постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до п. 186.3 ПКУ (абз. 2 пп. 6).

Найбільший Telegram-канал для бухгалтерів в Україні

Довідка (Д6) (додаток 6) заповнюється також в розрізі операцій з постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до п. 186.3 ПКУ, тобто транспортно-експедиторські послуги в сумі плати експедитору. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514