• Посилання скопійовано

Зарплата водіїв при передачі автомобіля в оренду з екіпажем

Підприємець (на єдиному податку 3 групи, платник ПДВ) надає в оренду автотранспорт з водіями юрособі. Тривалість оренди становить більше 1 місяця. Хто повинен нараховувати зарплату водіям та подавати звітність (форму №1ДФ, додаток 4)? Хто повинен надавати відпустки таким водіям?

Стаття 798 ЦКУ передбачає, що предметом договору найму може бути транспортний засіб, який передається разом з екіпажем який його обслуговує. Якщо договором між підприємцем та юрособою передбачено саме передача транспортного засобу разом з екіпажем в оренду, то відповідно трудові договори повинні бути укладені у водіїв з орендодавцем. 

Що ж до питання оплати праці таких водіїв, то такий обов’язок покладається на підприємця/підприємство з яким у такого водія укладено трудові відносини. Враховуючи те, що згідно з договором орендодавець передає орендарю у користування автомобіль разом з екіпажем, що здійснює його обслуговування, то в такому випадку саме за орендодавцем зберігається обов’язок нарахування зарплати, сплати з неї податків та надання чергової відпустки таким водіям. 

Записи до трудової книжки, щодо роботи таких водіїв у орендаря згідно з договором оренди ТЗ з екіпажем не вносяться. Виходячи з вимог ст. 48 КЗпП, пп. 1.1, 2.4 Інструкції № 58 до трудової книжки вносяться записи про роботу на підприємстві, в установі, організації власником такого підприємства (установи, організації) або уповноваженим ним органом (за основним місцем роботи), а також - за бажанням працівника - про роботу за сумісництвом (п. 2.14 Інструкції №58). Виконання екіпажем роботи на підприємстві орендаря не є підставою для внесення запису до трудової книжки, оскільки екіпаж не укладає трудовий договір з орендарем.

Щодо згоди водіїв на залучення до виконань умов такого договору, то тут діє наступна ситуація. Згоду працівника необхідно отримати тільки у випадку (ч. 1 ст. 32 КЗпП):

  • переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації;
  • переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію.

При переведенні на інше підприємство дія трудового договору між працівником і роботодавцем припиняється (п. 5 ст. 36 КЗпП). Оскільки при укладенні договору оренди транспортного засобу з екіпажем члени екіпажу не припиняють трудових відносин з орендодавцем (ч. 1 ст. 805 ЦКУ), то отримання згоди екіпажу не потрібне.

Разом з тим ст. 32 КЗпП передбачено, що у разі зміни істотних умов праці (наприклад, режиму роботи) працівник повинен бути повідомлений про це не менше ніж за два місяці. Тому, якщо укладення договору про оренду транспортного засобу з екіпажем спричинить зміну істотних умов праці працівників, треба обов'язково повідомити їх в установлені терміни.

Також необхідно зважати, що власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП). Тому обов'язки, передбачені для членів екіпажу в договорі про оренду транспортного засобу з екіпажем, повинні відповідати обов'язкам, указаним у трудовому договорі з основним роботодавцем (орендодавцем).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202418
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024111
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024495