• Посилання скопійовано

Цивільно-правовий договір з фізособами - не підприємцями: чи можливо оформити?

Чи може підприємство укладати договори цивільно-правового характеру з фізособами, які не зареєстровані як підприємці? Кожна особа за таким договором повинна виконати свою разову роботу, у тому числі, ліцензійний вид діяльності?

Заборони укладати договори цивільно-правового характеру не має.  У стосунках з підприємством може бути не лише фізособа-підприємець. Про відсутність такої заборони також зазначено у давній  Постанові Пленуму ВСУ від 25.04.2003 №3, де у п. 4 сказано, що під здійсненням  особою,  не  зареєстрованою  як  суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності слід розуміти діяльність фізособи,   пов'язану   із  наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить   ознаки  підприємницької,  тобто  провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно,  систематично (не менше  ніж  три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик. Але не рекомендуємо укладати цивільно-правові договори на тривалий строк, тому що при перевірці є ризик визначити такі договори, як трудові відносини.

Правочини між фізичною та юридичною особою за нормами ст. 208 ЦКУ слід вчиняти у письмовій формі. Основні моменти на які слід звернути увагу і які повинні бути у договорі, це:

  • предмет договору, слід чітко визначити юридичні дії;
  • строк дії договору;
  • розмір плати (якщо строни домовились, що договір буде безоплатним, це обов’язково слід зазначити у договорі).

У разі виплати доходу фізособі підприємство за пп. 14.1.180 ПКУ виконує функції податкового агента, щодо утримання ПДФО та військового збору. Також підприємство, яке використовує працю фізосіб на умовах цивільно-правового договору зобов'язане сплатити ЄСВ. Базою нарахування є сума винагороди на яку треба нарахувати ЄСВ у розмірі 22%. Донараховувати ЄСВ до мінімального страхового внеску, якщо сума винагороди є меншою за 3200,00 грн, як наслідок сума ЄСВ буде меншою за 704,00 грн, не треба, якщо послуги надає фізособа, яка не працює на цьому підприємстві.

Що стосується виду госпдіяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії не обійтись. Адже  видача ліцензії, відповідно до Закону про ліцензування, це внесення до Єдиного державного реєстру юросіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань запису про право провадження суб'єктом господарювання визначеного ним виду госпдіяльності, що підлягає ліцензуванню. В свою чергу ліцензіат, це суб'єкт господарювання, який має ліцензію на провадження встановленого законом виду господарської діяльності.

Враховуючи це,  можна зробити висновок, що договори цивільно-правового характеру на здійснення робіт (послуг), які потребують наявності ліцензії, слід укладати із СГ, зокрема фізособами-підприємцями у яких є ліцензія на певний вид діяльності. Адже СГ може здійснювати види госпдіяльності, що підлягають ліцензуванню, після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юросіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань щодо рішення органу ліцензування про видачу йому ліцензії. Перелік видів госпдіяльності, що підлягають ліцензуванню визначені у ст. 7  Закону про ліцензування. Крім того, у заяві про отримання ліцензії повинна міститися інформація, зокрема про фізособу — підприємця.

Контроль за наявністю у ліцензіатів (суб'єктів господарювання) ліцензій здійснюють державні органи, на які згідно із законом покладено функції контролю за наявністю ліцензій.

За провадження виду госпдіяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024123
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024465
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427