• Посилання скопійовано

Навчання працівника у вищому навчальному закладі: податкові наслідки для підприємства

Підприємство планує оплачувати навчання працівника у вищому навчальному закладі. Які податкові наслідки очікують підприємство при оплаті за навчання працівника?

Якщо підприємство бажає оплатити за навчання працівника, необхідно видати відповідний наказ. Також з навчальним закладом підприємство укладає угоду, де зазначаються дані працівника, що буде проходити навчання. За бажанням роботодавець може укласти з працівником угоду про відпрацювання (де будуть вказані строки обов’язкового відпрацювання працівника та наслідки у випадку дострокового звільнення). Однак, така угода не є обов’язковою і складається виключно за бажанням роботодавця.

Але з 1 січня 2017 року для студентів, які вивчилися коштом роботодавця, скасовано обов’язок з відпрацювання у такого роботодавця протягом  3 років після закінчення навчального закладу.

Згідно з п. 165.1.21 ПКУ до загально місячного оподатковуваного доходу, з метою оподаткування його ПДФО та ВЗ, не включається сума, що сплачена на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних закладів за здобуття освіти, підготовку чи перепідготовку працівника, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, що встановлена на 1 січня звітного року за кожний повний або неповний місяць навчання ( у 2017 році – 9600 грн.)

При цьому у звіті за формою №1ДФ сума оплати за навчання, в межах вищенаведеного п. 165.1.21 ПКУ, відображається з ознакою доходу «145», а у випадку перевищення, сума перевищення буде розцінена як додаткове благо (з відповідним оподаткуванням ПДФО та ВЗ) і відображатись за ознакою доходу з кодом «126» (оскільки дохід надається фізособі в не грошовій формі (у вигляді послуг з підвищення кваліфікації), база  оподаткування визначатиметься із урахуванням коефіцієнту за п. 164.5 ПКУ.)

Що ж до ЄСВ, то перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ, затверджено постановою КМУ від 22.12 2010 р. №1170. Так, відповідно до п. 9 розд. ІI зазначеного Переліку ЄСВ не нараховується на витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів.

Якщо з працівником було укладено угоду про відпрацювання, то при достроковому звільненні працівника, роботодавець має право вимагати компенсації сплати такого навчання у повному чи частковому розмірі, в залежності від умов такої угоди.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.202537
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202514
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202520
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025426
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202537