• Посилання скопійовано

Як врахувати витрати, якщо директор поїхав у відпустку на службовому авто?

Директор ТОВ (платник податку на прибуток, ПДВ) пішов у відпустку та виїхав на відпочинок на авто, яке взято підприємством у фінансовий лізинг. Директор також є засновником ТОВ. Оплата за пальне проводилася корпоративною карткою. Як відобразити операцію в обліку та оподаткувати?

У наведеній ситуації відправною точкою для визначення порядку обліку та оподаткування є ідентифікація способу передачі авто працівнику, зокрема на правах оренди чи інше. Передачу у безоплатне користування не розглядаємо. Так як юридична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, не може передавати речі у безоплатне користування особі, яка є її засновником, учасником, керівником, членом її органу управління або контролю (див. ч. 2 ст. 829 ЦКУ).

Тому у ТОВ декілька варіантів: передача авто в оренду (якщо немає обмежень за договором фінансового лізингу), направлення директора у відрядження і варіант – «а якщо нічого не робити».

 

Оренда

Так як подія вже відбулася, то договір оренди можна розглядати лише як варіант на майбутнє. Відповідно до ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Щодо даного правочину скажемо декілька слів. Якщо оформлено договір оренди, то облік та оподаткування проводиться в загальному порядку, як при наданні послуг. Окремо див. наш спецвипуск Автотранспорт-2023.

Звертаємо увагу, при визначенні ціни послуги потрібно враховувати пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, згідно з яким в дохід включається сума знижки із звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для платника-покупця. Тому розмір орендної плати краще не занижувати, адже індивідуальна знижка - додаткове благо і відповідно додаткове навантаження, зокрема ПДФО та ВЗ.

Щодо витрат з корпоративної картки, то працівнику потрібно буде відзвітувати і повернути кошти як витрачені не в межах господарської діяльності, або ж для нього це буде додатковим благом і відповідно ПДФО та ВЗ. Щодо обліку пального при передачі авто в оренду див. нашу консультацію тут.

 

Відрядження

Найбільш оптимальний варіант. Працівник подає звіт. Пальне списується за загальними правилами обліку витрат на відрядження:

  • Дт 203 Кт 372 – придбання пального на підставі чеків з АЗС;
  • Дт 23, 91 – 94 Кт 203 – використання пального у відрядженні на підставі шляхового листа автомобіля. Можливість складання шляхового листа виникає саме на підставі документа про використання автомобіля для службових цілей – договір оренди, наказ керівники про відрядження.

Нічого не робити. А так не вийде. ТОВ може проігнорувати передачу авто працівнику, який пішов у відпустку та закріпити його за іншим працівником. Та відзвітувати за витратами з корпоративної картки все ж потрібно: або повернення, або визнаємо як додаткове благо і оподатковуємо.

Бухоблік додаткового блага. Додаткове благо – це операційні витрати підприємства. Як правило, вони списуються на рахунок 949 як інші операційні витрати. Нарахування додаткового блага здійснюється з використанням рахунків обліку розрахунків: рах. 66 (якщо додаткове благо надається працівникам) і рах. 685 – якщо додаткове благо надається стороннім фізособам.Утримання ПДФО та ВЗ відображається стандартними записами: Дт 66 Кт 641, 642 – якщо додаткове благо надано працівнику.

Як показати додаткове благо у звітності див. тут.

Не залежно від того, який варіант обере підприємство амортизація обліковується в загальному порядку. Пальне за умови негосподарського використання Дт 949 Кт203 і, відповідно, нарахування ПЗ відповідно до пп. 198.5 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Як підприємству реагувати на лист від ТЦК з вимогою до працівника пройти ВЛК?
    Проходили звіряння з ТЦК та СП, отримали лист про недолік, а саме про необхідність пройти ВЛК співробітнику. Як реагувати на це? Чи є у підприємства обов'язок відповідати ТЦК за цим листом? Чи є обов'язком наказом чи іншим документом повідомляти працівника, згідно з яким виявлено недолік? Якщо так, які строки і штрафи?
    21.03.20251 3162
  • Зміни у складі інвентаризаційної комісії при звільненні працівника і прийманні на роботу іншого
    На підприємстві працює три працівники, які входять до складу інвентаризаційної комісії. Один працівник звільняється, а іншого підприємство приймає через два тижня. Як видати наказ про зміну в складі інвентаризаційної комісії? Є думка видати два накази: на дату звільнення працівника та на дату прийняття нового працівника, де у першому наказі прибрати зі складу інвентаризаційної комісії звільненого працівника, а у другому - добавити до складу інвентаризаційної комісії нового працівника. Аналогічно таке здійснити до наказу про експертну комісію. Чи правильно так робити?
    17.03.2025420
  • Розрахунок компенсації при звільненні працівника
    Працівник звільняється 18.03.2024 р. і має невикористані дні відпустки за період 2022-2023 рр. та 2024-2025 рр. Як правильно обчислити середньоденний розрахунок компенсації?
    14.03.20252804
  • Оформлення закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами
    Як документально оформити закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами? Чи потрібен наказ? Чи можна в Додатку 5 вказати наказ, який було створено, коли людина йшла у відпустку, бо в ньому вказано період цієї відпустки?
    14.03.2025132
  • Дві посади за сумісництвом у одного роботодавця
    Чи можна сумісника оформити на ще одну посаду як внутрішнього сумісника?
    13.03.20251 8194