• Посилання скопійовано

Лікарняні та компенсація щорічної відпустки після відпустки без збереження зарплати

Працівник в місяці звільнення два дні був на лікарняному (за рахунок ПФУ), решту місяця (включаючи день звільнення) у відпустці без збереження зарплати. Звільнився в останній день місяця. Не працював жодного дня. Чи проводити донарахування ЄСВ до мінімального розміру у місяці звільнення?

Згідно з ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

В даній ситуації, працівник у місяці звільнення перебував у відпустці без збереження зарплати відповідно до ст.26 Закону про відпустки. Крім того, отримав допомогу з тимчасової непрацездатності за рахунок ПФУ та компенсацію за невикористану відпустку.

Компенсація є виплатою за невідпрацьований робочий час і входить до фонду додаткової зарплати (пп. 2.2.12 Інструкції №5), тому потрапляє до бази нарахування ЄСВ, визначеною п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.

А допомога по тимчасовій непрацездатності, згідно з пп. 3.2 Інструкції №5 є іншою виплатою, що не належать до фонду оплати праці. Та на яку нараховується ЄСВ та яка бере участь у проведенні донарахування ЄСВ до мінімального рівня.

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру МЗП і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Ця умова діє для працівників для яких у роботодавця це основне місце роботи.

Крім того, працівник звільнився останнього числа місяця, тобто мав повний місяць перебував з роботодавцем у трудових відносинах.

Випадки, в яких не застосовується мінімальна зарплата для нарахування єдиного соцвнеску ми писали тут.

Отже, якщо загальний дохід працівника за основним місцем роботи, який повний місяць перебував у трудових відносинах, становить менше мінімального розміру, виникає потреба донарахувати ЄСВ, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується дохід, незважаючи що цей місяць працівник пробув у відпустці без збереження зарплати. 

Тож, однозначно так, роботодавець у місяці звільнення працівника мав провести доплату ЄСВ до мінімального розміру, оскільки нарахований дохід склав менше МЗП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.202540
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202514
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202520
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025451
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538