• Посилання скопійовано

Лікарняні та компенсація щорічної відпустки після відпустки без збереження зарплати

Працівник в місяці звільнення два дні був на лікарняному (за рахунок ПФУ), решту місяця (включаючи день звільнення) у відпустці без збереження зарплати. Звільнився в останній день місяця. Не працював жодного дня. Чи проводити донарахування ЄСВ до мінімального розміру у місяці звільнення?

Згідно з ст. 83 КЗпП у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

В даній ситуації, працівник у місяці звільнення перебував у відпустці без збереження зарплати відповідно до ст.26 Закону про відпустки. Крім того, отримав допомогу з тимчасової непрацездатності за рахунок ПФУ та компенсацію за невикористану відпустку.

Компенсація є виплатою за невідпрацьований робочий час і входить до фонду додаткової зарплати (пп. 2.2.12 Інструкції №5), тому потрапляє до бази нарахування ЄСВ, визначеною п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.

А допомога по тимчасовій непрацездатності, згідно з пп. 3.2 Інструкції №5 є іншою виплатою, що не належать до фонду оплати праці. Та на яку нараховується ЄСВ та яка бере участь у проведенні донарахування ЄСВ до мінімального рівня.

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру МЗП і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Ця умова діє для працівників для яких у роботодавця це основне місце роботи.

Крім того, працівник звільнився останнього числа місяця, тобто мав повний місяць перебував з роботодавцем у трудових відносинах.

Випадки, в яких не застосовується мінімальна зарплата для нарахування єдиного соцвнеску ми писали тут.

Отже, якщо загальний дохід працівника за основним місцем роботи, який повний місяць перебував у трудових відносинах, становить менше мінімального розміру, виникає потреба донарахувати ЄСВ, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується дохід, незважаючи що цей місяць працівник пробув у відпустці без збереження зарплати. 

Тож, однозначно так, роботодавець у місяці звільнення працівника мав провести доплату ЄСВ до мінімального розміру, оскільки нарахований дохід склав менше МЗП.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення голови ОСББ: компенсація за відпустку та вихідна допомога
    Як коректно розрахувати та виплатити компенсацію за 7 років невикористаної відпустки голові ОСББ, звільненій за рішенням загальних зборів, якщо останні два роки вона перебувала за кордоном? Чи належить їй вихідна допомога і в якому розмірі?
    Сьогодні 08:0410
  • Звільнення працівниці у декреті при закінченні строкового договору
    Трудовий договір з працівницею укладено в листопаді 2023 року на один рік. У квітні 2024 року вона пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, яка перейде у відпустку для догляду за дитиною. Чи може роботодавець звільнити її в листопаді 2024 року у зв'язку із закінченням строку договору? Чи можливе звільнення після її виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років?
    17.07.202527
  • Нарахування відпускних мобілізованому працівнику при добровільній виплаті допомоги
    Працівник мобілізований до Збройних Сил України з липня 2022 року. Протягом усього періоду служби підприємство щомісяця добровільно виплачує йому матеріальну допомогу в розмірі його посадового окладу. Чи потрібно нараховувати такому працівнику відпускні (тобто чи накопичується в нього право на щорічну відпустку)?
    17.07.2025207
  • Зайво надані дні відпустки особі з інвалідністю: як діяти?
    При внутрішній перевірці виявлено, що працівнику з інвалідністю III групи протягом останніх п'яти років надавалася щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів замість належних 26. Якими мають бути дії роботодавця для виправлення цієї ситуації?
    17.07.202540
  • Визначення базового місяця для індексації новоприйнятих працівників
    Оклад за посадою "підсобний робітник" було збільшено з 01.03.2025 року. Кількість працівників за цією посадою збільшено з 01.07.2025 року. Який місяць є базовим для індексації заробітної плати працівників, прийнятих на цю посаду з 01.07.2025 року?
    14.07.2025943