• Посилання скопійовано

Право на допомогу по вагітності та пологах під час роботи

Директорка підприємства, вона ж його єдиний засновник, має йти у відпустку по вагітності та пологах, однак хоче використати лише 10 днів до пологів та 10 днів після пологів. Чи матиме вона право отримати допомогу по вагітності та пологах за 140 днів (третя дитина) та зарплату за фактично відпрацьовані дні? Чи лише зарплату за відпрацьовані дні та лікарняний за дні, які вона фактично буде у відпустці по вагітності та пологах (20 днів)?

Право на матеріальне забезпечення виникає у застрахованої особи з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством (абз. 2 п. 1  ст. 12 Закону №1105). 

Відповідно до ст. 179 КЗпП та ст. 17 Закону про відпустки за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).

Тож бувають випадки, коли у жінки є бажання надалі працювати і вона не йде у відпустку з того дня, коли її видано листок непрацездатності. Оскільки перебування у відпустці по вагітності та пологах – це право жінки, а не її обов’язок, то вагітна жінка має право йти у відпустку пізніше дати її початку, зазначеної в листку непрацездатності.

В ситуації, коли працівниця не бажає скористатися своїм правом на відпустку по вагітності та пологах, продовжує працювати і отримувати заробітну плату, роботодавець повинен виплатити зазначену допомогу лише за дні її фактичного перебування у відпустці по вагітності та пологах.  А за період, який вона відпрацювала, їй буде виплачена заробітна плата на загальних підставах. Чинним законодавством не передбачено одночасної виплати заробітної плати і допомоги по вагітності та пологах за один і той самий період, оскільки ця допомога – це компенсація втрати заробітної плати через тимчасову непрацезданість. При цьому також стало зрозумілим, що директорка має право тільки на 126 календарних днів навіть при народженні третьої дитини, бо 140 календарних днів надається лише у разі народження одночасно двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів. В такому разі лікар видає продовження листка непрацездатності на ці 14 днів.

Працівниця може продовжувати і далі працювати на умовах повного робочого часу або за бажанням написати заяву та перейти на умови неповного робочого дня чи тижня.

Таким чином, якщо працівниця не скористалася своїм правом на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, продовжувала працювати і отримувати заробітну плату, роботодавець повинен виплатити таку допомогу лише за дні її фактичного перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, коли вона не працювала.  А за період, коли жінка працювала, їй буде виплачена заробітна плата. Тобто, днів до оплати за листком непрацездатності стає менше.

Крім того, директорка, якщо передумає, може взяти більшу кількість днів до пологів (наприклад 20 тощо) чи вийти пізніше на роботу після пологів взяти решту 106 днів або меншу кількість за бажанням.

Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах відповідно до п. 25 Порядку №1266 є 12 календарних  місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Тобто розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для розрахунку оплати відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами буде час перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, а не період перед фактичним початком такої відпустці.

Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа). А у разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку (п. 26 та п. 27 Порядку №1266).

Враховуючи вищезазначене, розуміємо, що для підприємства не має жодних наслідків, якщо працівниця продовжить працювати під час лікарняного по вагітності та пологах, оскільки це абсолютно законно. За відпрацьовані дні жінка отримає заробітну плату, а за дні фактичного перебування у відпустці – допомогу по вагітності та пологах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Право на допомогу по вагітності та пологах під час роботи
    Директорка підприємства, вона ж його єдиний засновник, має йти у відпустку по вагітності та пологах, однак хоче використати лише 10 днів до пологів та 10 днів після пологів. Чи матиме вона право отримати допомогу по вагітності та пологах за 140 днів (третя дитина) та зарплату за фактично відпрацьовані дні? Чи лише зарплату за відпрацьовані дні та лікарняний за дні, які вона фактично буде у відпустці по вагітності та пологах (20 днів)?
    Сьогодні 13:1711
  • Працевлаштування працівниці у відпустці для догляду за дитиною в разі смерті ФОП-роботодавця
    ФОП – платник ЄП ІІ групи мав найманих працівників, в 2024 році він помер, а працівників звільнили згідно з пп. 8-1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У тому числі була працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, і яку перевели на роботу до іншого ФОПа, але не подали повідомлення про прийняття її на роботу. Чи повинна вона відпрацювати після переведення хоч 1 день? Чи міг новий ФОП взагалі не приймати її на роботу?
    14.01.202518
  • Працівниця-практикантка та відпустка для догляду за дитиною
    Працівниця – продавець продовольчих товарів, під час відпустки для догляду за дитиною до трьох років здобуває освіту в ПТНЗ за професією кухаря. Вона надала двосторонній договір за основним місцем роботи для проходження практики. Як це відобразити в кадровому, бухобліку і в єдиній звітності? Яку суму перераховувати в ПТНЗ?
    14.01.202515
  • Звільнення під час довготривалої відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану
    Працівник, який перебував з лютого 2022 р. у відпустці без збереження зарплати на період воєнного стану, звільняється в січні 2025 року. Як провести остаточний розрахунок з працівником? Чи потрібно нараховувати компенсацію за невикористані відпустки? Якщо так, то як ураховувати відпустку без збереження зарплати на період воєнного стану?
    13.01.2025720
  • Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні
    Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?
    13.01.202538