• Посилання скопійовано

Відрядження за кордон з гривневою карткою

Працівник отримав аванс на відрядження в Польщу на гривневу корпоративну картку та добові на особисту картку. Під час відрядження працівник розрахувався корпоративною карткою: за послуги готелю (дата транзакції 03.06, а дата списання - 05.06); за пальне разом з кавою. Кошти за каву буде повернено підприємству. Яку дату вважати датою видачі авансу: дату транзакції чи списання? Якщо працівник витрачає власні кошти або гривневий аванс з корпоративної картки, якою датою визнавати витрати? Як відобразити курсові різниці при використанні гривневих карток? За яким курсом повертати кошти за каву?

Між корпоративною карткою та особистою карткою працівника є принципова відмінність: на рахунку, до якого емітовано корпоративну картку, перебувають кошти підприємства, а на рахунку, до якого емітовано особисту картку працівника, перебувають особисті кошти працівника. Оскільки власники цих коштів різні, тому й різні дати, на які визнаються витрати та застосовується валютний курс.

Для корпоративної картки підзвітними кошти стають на дату їх списання, а для особистої -  на дату перерахування таких коштів.

Аванси, видані в валюті, обліковуються відповідно до НП(С)БО 21. Як скласти звіт та визначити курс див. у нашій консультації тут.

Якщо аванс виданий у гривні на корпоративну картку, то при використанні коштів фактично відбувається придбання валюти. При цьому курс придбання може бути комерційним, тоді додатково необхідно врахувати комісію банка на конвертацію або спеціальний курс для карткових рахунків, який вже враховує таку комісію. Тож перед відображенням необхідно переглянути тарифи картки за конвертацію валюти.

Розглянемо на прикладі: Працівник отримав аванс на гривневу корпоративну картку - 50000 грн. Оплату за готель здійснив (тобто використав картку для оплати) 03.06.2024 р. – 1000 євро, а 05.06.2024 р. банк списав кошти з рахунку картки на користь готелю. Зауважимо, що необхідно орієнтуватися на систему платежу, адже зазвичай оплата проводитися в євро чи доларі, тому відповідно до наведеної умови вірогідніше всього буде подвійна конвертація.

Всі курси зазначено в таблиці 1.

Таблиця 1

Зміст господарської операції

Дт

Кт

Сума євро/грн

Перераховано кошти з основного рахунку на рахунок картки

311/к

311

50000,00

03.06.2024 , курс НБУ 43,9850 грн/євро

Оплачено вартість проживання в готелі

372

333

1000

43985

Заблоковано кошти (субконто «б») для банком для придбання валюти

311/б

311/к

48000,00

05.06.2024, курс НБУ 43,7671 грн/ євро, комерційний курс 44,5 грн/ євро

Списано кошти для придбання валюти

333

311/б

1000

44500,00

Відображено різницю між комерційним курсом НБУ на дату конвертації (44,5 – 43,7671)*1000

942

333

732,9

Відображено різницю між курсами НБУ на дату списання коштів та придбання (43,9850 – 43,7671)*1000

333

711

217,9

Комісія банку за конвертацію (умовна)

92

311/б

300,00

Розблоковано залишок коштів

311/к

311/б

3200,00

Затвердження авансового звіту

Надано акти проживання, курс на дату видачі авансу

92

372

1000

43985

Зауважимо, що в країнах Євросоюзу може бути подвійна конвертація, все залежить від системи, що буде застосована, Visa чи Mastercard.

Як відобразити в обліку використання гривневої корпоративної картки див. нашу консультацію тут, а особистої - див. тут.

А ось з добовими необхідно врахувати пп. 170.9.1 ПКУ, яким визначено, що до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон - не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день.

Тобто, якщо надали аванс на добові в гривні, для визначення об’єкта оподаткування ПДФО та ВЗ необхідно визначати курс за кожен день відрядження. Як це розрахувати, див. у нашій консультації з прикладами тут.

Строки звітування та повернення надміру витрачених коштів проводиться з урахуванням вимог пп. 170.9.3 ПКУ, зокрема, до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку:

  • завершує таке відрядження;
  • завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти/електронні гроші під звіт. Більш детально у нашій консультації див. тут.

Здавалося б все зрозуміло, кошти треба повернути до кінця місяця наступного за місяцем закінчення відрядження. Однак, п. 3 Наказу №841 визначено, що за наявності надміру витрачених коштів така сума повертається платником податку в касу або зараховується на рахунок особи, що їх видала, в банку / небанківському надавачу платіжних послуг до або при поданні звіту, а для випадків, коли звіт не подається,- до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку завершив відрядження.

Отже, при подачі звіту кошти повертаємо до або на дату звіту.

Щодо суми повернення, то враховуючи наведений вище матеріал працівник має повернути суму списану з картки з урахуванням комісії на конвертацію.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    Сьогодні 13:0126
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    Сьогодні 10:1023
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024314
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427