• Посилання скопійовано

На яку дату застосовувати валютний курс, якщо працівник розраховується корпоративною карткою за кордоном?

Водій в закордонному відряджені використовує оформлену на нього гривневу корпоративну картку, розраховується карткою за ПММ, стоянки тощо. Чек надає у валюті (EUR), у виписці до рахунку зазначено суму у валюті (EUR) та у валюті картки в гривнях за комерційним курсом банку. Різницю між комерційним курсом та курсом НБУ на дату операції ми відносимо на рахунок 942 або 711. Витрати на відрядження при звітуванні визнаємо на дату затвердження звіту, але за курсом НБУ, що діяв на дату операції (розрахунку карткою, тобто на дату чеку). Чи правильно це?

Дата, на яку застосовується валютний курс при відображенні в обліку валютних операцій у закордонних відрядженнях, залежить від конкретних умов операції:

  • Яку картку застосовує працівник – свою особисту чи корпоративну;
  • Чи він знімає готівку з корпоративної картки, чи розраховується нею за товари/послуги без зняття готівки.

Між корпоративною карткою та особистою карткою працівника є принципова відмінність: на рахунку, до якого емітовано корпоративну картку, перебувають кошти підприємства, а на рахунку, до якого емітовано особисту картку працівника, перебувають кошти працівника. Оскільки власники цих коштів різні, тому й різні дати, на які визнаються витрати та застосовується валютний курс.

Так, у консультації  йдеться про витрати працівника з власноїгривневої картки. Під час здійснення таких витрат у підприємства ще не виникає борг перед працівником, який виникне тільки тоді, коли працівник надасть підтвердні документи, адже операції на особистих картках працівників підприємство бачити не може. І тоді на дату затвердження звіту працівника у підприємства виникають витрати на відрядження з одночасним визнанням заборгованості перед працівником: Дт 23, 91 – 94 Кт 372, яка потім буде погашатися коштами: Дт 372 Кт 301, 311.

В іншій консультації йдеться про зняття валютної готівки з корпоративної картки. Рух коштів за цим рахунком відбувається в момент зняття готівки, тому й витрати визнаються за курсом на дату такого зняття. Після того, як працівник зняв готівку, у нього виникла заборгованість перед підприємством: Дт 372 Кт 311, яка потім має бути погашена підтвердними документами: Дт 23, 91 – 94 Кт 372.

В цьому ж випадку працівник розраховується корпоративною карткою (тобто не своїми коштами, а коштами підприємства!) без зняття готівки, тому витрати визнаються за курсом на дату такого розрахунку, коли кошти були списані з рахунку картки. Підприємство бачить на своєму рахунку суму операції у валюті та в гривнях закомерційним курсом банку вже на дату здійснення розрахунків карткою. Різницю між комерційним курсом та курсом НБУ на дату операції потрібно списувати на рахунок 711 або 942 як доходи/витрати від купівлі іноземної валюти– адже це доходи/витрати самого підприємства.

Після закінчення відрядження працівник надає підтвердні документи щодо витрат, які були понесені за рахунком, до якого емітовано картку. Валютні суми вже не перераховуються за курсом на дату подання документів, тому що заборгованість працівника за підзвітними коштами є немонетарною і курсова різниця за нею не визначається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202514
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 6261
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202538
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025805
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202564