• Посилання скопійовано

Як виконувати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю новоствореному підприємству?

Підприємство створене у січні 2022 року. Як розраховується величина нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік: від дати створення підприємства (18 січня) чи від дати, коли найняли перших працівників?

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю встановлений ст. 19 Закону №875

Для підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Про те, як рахувати кількість працівників і норматив працевлаштування осіб з інвалідністю, ми докладно писали тут.

Виходячи з існуючих правил, якщо на підприємстві немає найманих працівників, то і нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю немає. Але обрахунок кількості або середньооблікової чисельності працівників треба починати з дати створення підприємства. 

Держпраці зазначало таке: Якщо підприємство працювало неповний місяць (новостворене, ліквідоване чи має сезонний характер роботи), показник середньооблікової кількості штатних працівників визначається діленням суми облікової кількості штатних працівників за всі дні роботи підприємства у звітному місяці (включаючи вихідні та святкові і неробочі дні за період роботи) на число календарних днів у звітному місяці. 

Отже, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників (пп. 3.2 Інструкції №286).

При цьому, середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на кількість календарних днів звітного місяця. 

А кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів береться на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував (пп. 3.2.1 Інструкції №286).

Середньооблікова   кількість  штатних  працівників  за період з  початку  року  обчислюється     шляхом     підсумовування середньооблікової кількості  штатних  працівників  за  всі  місяці роботи  підприємства,  що  минули  за  період  з  початку  року до звітного місяця включно,  та ділення одержаної суми  на  кількість місяців у цьому періоді. Тобто, наприклад, у випадку, зазначеному в запитанні, це будуть 12 місяців – із січня 2022 року, коли підприємство було засновано, до грудня 2022 року – останнього місяця року, за який розраховується норматив. Тому, середньооблікові кількості штатних працівників за всі 12 місяців роботи підприємства треба буде скласти і поділити на 12 місяців. 

Саме такий приклад наведено у пп. 3.2.6 Інструкції №286 навіть щодо підприємства, яке має сезонний характер роботи і тому застосовувало працю найманих працівників неповний  рік. Таке підприємство середньооблікову кількість штатних працівників за рік  визначає  також  шляхом  підсумовування  зазначеної кількості працівників за всі місяці роботи підприємства і ділення  одержаної суми на 12. Щоправда, цей підхід, на думку авторів Інструкції, не можна застосовувати у випадку підприємств,   які  вимушено  зупиняли  виробництво  з  ініціативи адміністрації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202496
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024401
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426