Відповідно до п. 10 Порядку №100, у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.
У п. 2 Порядку №100 зазначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпустки (щорічної та додаткових або для виплати компенсації за невикористані відпустки) провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Тому коефіцієнт підвищення застосовується для обчислення середньої заробітної плати для оплати будь-яких відпусток, починаючи з моменту підвищення окладів (тарифних ставок).
У разі, якщо відпускні за жовтень були нараховані та виплачені працівнику у вересні, а з 1 жовтня розмір посадових окладів було підвищено, то за таким працівником необхідно перерахувати суму відпускних із застосуванням коефіцієнту підвищення. Оскільки, виходячи з відкоригованої таким чином заробітної плати у розрахунковому періоді визначається середньоденний (годинний) заробіток.
У випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулось у періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (тобто під час відпустки), за цим заробітком здійснюються нарахування лише в частині, що стосується днів збереження середньої заробітної плати з дня підвищення тарифних ставок (окладів). Оскільки за умовами запитання зарплату підвищено з 01.10, а в обох випадках відпустка почалася після цієї дати, то перерахувати слід оплату за всі дні обох відпусток.
У разі зміни тарифної ставки (посадового окладу) працівнику у зв'язку з присвоєнням йому вищого розряду, переведенням на іншу вищеоплачувану роботу (посаду) тощо, таке коригування середньої заробітної плати не провадиться.
При цьому відсутність колективного договору не є підставою для непроведення коригування заробітної плати (лист Держпраці від 17.05.2018 р. №3933/4.1/4.1-ДП-18).
Мінсоцполітики в листі від 17.05.2018 р. №838/0/101-18 повідомляє, що розміри посадових окладів (тарифних ставок), у т. ч. у випадки їх підвищення, можуть встановлюватись в положенні про оплату праці або іншому локальному акті підприємства.
Враховуючи вищезазначене та те, що коригування середньої заробітної плати передбачено для того, щоб працівники у випадку підвищення окладів (тарифних ставок) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку №100 не втрачали у заробітку, то коригування середньої заробітної плати необхідно проводити і за відсутності колективного договору.
Якщо госпрозрахункові підприємства чи фізична особа – підприємець не мають можливості провести коригування середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення посадових окладів (тарифних ставок), то приймається рішення про зменшення коефіцієнта коригування, виходячи з фінансової спроможності підприємства.
Рішення про зменшення коефіцієнта коригування в зв'язку з фінансовими можливостями оформлюється наказом, який обов'язково повинен бути погоджений з профспілковим комітетом або іншим уповноваженим представляти інтереси працівників органом.
При цьому в наказі обумовлюються причини, які не дозволяють провести коригування в повному обсязі (зокрема, зниження рентабельності, обсягів виробництва; недостатність обігових коштів тощо).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись