• Посилання скопійовано

Термін сплати відпускних та податків з заробітної плати

Строки виплати зарплати на підприємстві - 22 та 7 числа місяця. Співробітник перебуває у відпустці з 5 по 18 червня. В який термін необхідно виплатити відпускні та зарплату? Які строки встановлені для сплати податків?

Строки виплати відпускних працівнику

Відповідно до ст. 115 КЗпП, заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Така ж норма зазначена і у ст. 21 Закону про відпустки. При чому в обох статтях не зазначено, що йдеться про робочі дні, а отже рахуємо як календарні. Тобто, якщо керуватись вищенаведеними джерелами, то в даному випадку відпускні необхідно виплатити не пізніше 1 червня (але допускається виплата і раніше). 

Однак, Конвенція Міжнародної організації праці (МОП) №132 містить деяке послаблення з цього питання. Відповідно до цієї конвенції, відпускні виплачуються до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді між працівником і роботодавцем.

Тож, можна прийти до думки, що відпускні можна виплатити і в будь-який інший час (в тому числі і під час відпустки), за заявою працівника. Таку ж можливість припускає і Мінсоцполітики у своєму листі від 05.01.2012 р. №7/13/133-12. Однак, варто зважати, що перевірку підприємства буде проводити Держпраці, і їхня думка щодо цього може бути більш канонічна. Докладніше дане питання ми розглядали тут>>> 

 

Виплата заробітної плати

Так, заробітна плата повинна виплачуватись працівнику у встановлені строки, але не рідше двох разів на місяць, через проміжок часу, що не перевищує 16-ти днів, та не пізніше 7-ого числа місяця наступного за місяцем нарахування заробітної плати. У наведеному в запитанні випадку такими датами буде 22 та 7 числа.

Зміщення строків виплати заробітної плати, передбачено лише у випадку, якщо день виплати збігається з вихідним, святковим чи неробочим днем. Виплата заробітної плати раніше працівнику, що знаходиться у відпустці не передбачено. Одже, в даній ситуації заробітна плата за другу половину травня виплачується як і встановлено 7-ого червня.

Також слід зазначити, що на практиці може бути випадок, коли працівник одну частину зарплати отримує, а другу ні, адже усю другу половину місяця він перебував у відпустці, відповідно, за цей період йому нараховується не зарплата, а відпускні. Це цілком відповідає чинному законодавству – якщо за той період, за який на підприємстві встановлено виплату зарплати, працівнику зарплата не нарахована, то йому вона і не виплачується. 

 

Щодо сплати податків

Відповідно до п. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу (і тільки якщо дохід виплачується з каси без отримання коштів в банку, граничним строком сплати ПДФО є три робочі дні після виплати доходупп. 168.1.4 ПКУ). Те ж саме правило стосується і військового збору. 

Строки виплати ЄСВ встановлені ст. 9 Закону про ЄСВ, а саме, не пізніше 20 числа наступного місяця за місяцем нарахування оподатковуваного доходу. Однак, під час кожної виплати заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум роботодавці зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ. Винятком є випадки, якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений раніше або за результатами звірення платника з органом ДФС визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. 

Варто зважати, що якщо заробітна плата (або відпускні) виплачуються через банківську установу, то на останню покладено повноваження контролю за сплатою ПДФО та ЄСВ. І якщо розмір сплаченого ПДФО та ВЗ не перевіряється, то щодо ЄСВ, розмір його сплати не повинен бути меншим за 1/5 виплачуваної заробітної плати. Докладніше щодо розміру сплачених податків при виплаті заробітної плати ми відповідали тут>>> 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455