• Посилання скопійовано

Термін сплати відпускних та податків з заробітної плати

Строки виплати зарплати на підприємстві - 22 та 7 числа місяця. Співробітник перебуває у відпустці з 5 по 18 червня. В який термін необхідно виплатити відпускні та зарплату? Які строки встановлені для сплати податків?

Строки виплати відпускних працівнику

Відповідно до ст. 115 КЗпП, заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Така ж норма зазначена і у ст. 21 Закону про відпустки. При чому в обох статтях не зазначено, що йдеться про робочі дні, а отже рахуємо як календарні. Тобто, якщо керуватись вищенаведеними джерелами, то в даному випадку відпускні необхідно виплатити не пізніше 1 червня (але допускається виплата і раніше). 

Однак, Конвенція Міжнародної організації праці (МОП) №132 містить деяке послаблення з цього питання. Відповідно до цієї конвенції, відпускні виплачуються до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді між працівником і роботодавцем.

Тож, можна прийти до думки, що відпускні можна виплатити і в будь-який інший час (в тому числі і під час відпустки), за заявою працівника. Таку ж можливість припускає і Мінсоцполітики у своєму листі від 05.01.2012 р. №7/13/133-12. Однак, варто зважати, що перевірку підприємства буде проводити Держпраці, і їхня думка щодо цього може бути більш канонічна. Докладніше дане питання ми розглядали тут>>> 

 

Виплата заробітної плати

Так, заробітна плата повинна виплачуватись працівнику у встановлені строки, але не рідше двох разів на місяць, через проміжок часу, що не перевищує 16-ти днів, та не пізніше 7-ого числа місяця наступного за місяцем нарахування заробітної плати. У наведеному в запитанні випадку такими датами буде 22 та 7 числа.

Зміщення строків виплати заробітної плати, передбачено лише у випадку, якщо день виплати збігається з вихідним, святковим чи неробочим днем. Виплата заробітної плати раніше працівнику, що знаходиться у відпустці не передбачено. Одже, в даній ситуації заробітна плата за другу половину травня виплачується як і встановлено 7-ого червня.

Також слід зазначити, що на практиці може бути випадок, коли працівник одну частину зарплати отримує, а другу ні, адже усю другу половину місяця він перебував у відпустці, відповідно, за цей період йому нараховується не зарплата, а відпускні. Це цілком відповідає чинному законодавству – якщо за той період, за який на підприємстві встановлено виплату зарплати, працівнику зарплата не нарахована, то йому вона і не виплачується. 

 

Щодо сплати податків

Відповідно до п. 168.1.2 ПКУ ПДФО сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу (і тільки якщо дохід виплачується з каси без отримання коштів в банку, граничним строком сплати ПДФО є три робочі дні після виплати доходупп. 168.1.4 ПКУ). Те ж саме правило стосується і військового збору. 

Строки виплати ЄСВ встановлені ст. 9 Закону про ЄСВ, а саме, не пізніше 20 числа наступного місяця за місяцем нарахування оподатковуваного доходу. Однак, під час кожної виплати заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум роботодавці зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ. Винятком є випадки, якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачений раніше або за результатами звірення платника з органом ДФС визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. 

Варто зважати, що якщо заробітна плата (або відпускні) виплачуються через банківську установу, то на останню покладено повноваження контролю за сплатою ПДФО та ЄСВ. І якщо розмір сплаченого ПДФО та ВЗ не перевіряється, то щодо ЄСВ, розмір його сплати не повинен бути меншим за 1/5 виплачуваної заробітної плати. Докладніше щодо розміру сплачених податків при виплаті заробітної плати ми відповідали тут>>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105