Бухоблік
Донарахування індексації працівникові відображається у місяці, в якому помилку виявлено і в якому вона виправляється (а не в місяці, за який нараховується така індексація). Зауважимо, що ані КЗпП, ані Законом про оплату праці це не встановлено. Проте на практиці це здійснюється саме так, через пп. 1.6.2 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Це виправлення можна відобразити у відомості про нарахування зарплати за місяць, у якому помилку було виявлено. Проте правильніше, на нашу думку, буде скласти бухгалтерську довідку, до якої додати розрахунок донарахованої суми індексації (у довільній формі). У цій довідці слід відобразити відповідну кореспонденцію рахунків.
Оскільки сума індексації належить до фонду оплати праці (і це теж передбачено пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати), то зобов’язання її виплатити потрапить до К-т 66. А ось дебет рахунку залежатиме від того, у якій саме частині діяльності роботодавця використовується праця певного працівника (Дт 23, 91-94).
Якщо донарахування індексації за поточний звітний рік відбувається вже звільненому працівнику, то при такому донарахуванні витрати з індексації потраплятимуть до Д-т 949 або 977 (залежно від облікової політики підприємства).
Податок на прибуток
Зауважимо, що в платників податку на прибуток витрати з донарахування такої індексації сформують у звітному періоді, у якому відбувається виправлення помилки, фінансовий результат до оподаткування, який наразі є об’єктом оподаткування цим податком. При цьому в ПКУ немає різниці щодо такого донарахування (виправлення помилки), а отже, коригувати такий фінансовий результат на суму донарахованої індексації не доведеться.
ПДФО
ПКУ не містить норм щодо звільнення від оподаткування такого доходу як донарахована сума індексації, адже суми індексації є частиною зарплати працівника, які згідно з пп. 164.2.1 ПКУ відносяться до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Отже, суми донарахованої індексації оподатковуватимуться ПДФО та військовим збором на загальних підставах – 18% та 1,5%.
Дохід, отриманий платником податку у вигляді індексації заробітної плати не підпадає під дію пп. 169.4.2 ПКУ*, тому оподаткування доходу проводиться у відповідному податковому періоді, в якому відбувається таке нарахування (виплата). Саме такої позиції наразі притримуються фахівці ДФС у підкатегорії 103.25 ресурсу «ЗІР»**.
Доходи нараховані (виплачені) платнику податку у вигляді сум індексації заробітної плати, зокрема за попередні періоди, відображаються в податковому розрахунку за формою №1ДФ під «101» ознакою доходу у тому кварталі, в якому проводиться таке нарахування (виплата).
ЄСВ
Обчислення ЄСВ здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, згідно з якими провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464) нараховується ЄСВ (ч.3 ст. 9 Закону №2464).
Згідно з п. 9 розд. IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435 (далі – Порядок №435) в таблиці 6 додатка 4 до Порядку №435, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.
Отже, у разі якщо заробітна плата минулих періодів менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, суми її індексації, нараховані в поточному періоді за минулі, відносяться до звітного періоду (місяця), в якому провадяться донарахування (підкатегорія 301.04.01 ресурсу «ЗІР»***).
Звичайно ж, не варто забувати й норму про те, що ЄСВ нараховується тільки в межах максимальної величини доходу, яка діє в місяці, за який нараховано дохід (ч. 3 ст. 7 Закону №2464). Тож, якщо заробітна плата за звітний місяць, у якому проводиться донарахування індексації за минулі періоди, разом із сумою такою індексації, є більшою за максимальну величину доходу, на який нараховується ЄСВ, то ЄСВ буде нарахований тільки в межах максимального розміру.
Компенсація за несвоєчасну виплату зарплати (індексації)
Наостанок слід врахувати також наступне. Суми індексації зарплати належать до фонду оплати праці (що ми зазначали вище). Індексація зарплати має проводитися щомісячно, в порядку, встановленому чинним законодавством. І виплачуватися суми індексації після відповідного оподаткування мають в ті ж самі строки, що і зарплата, яка індексується. Таким чином, несвоєчасне проведення індексації зарплати призводить до порушення строків її виплати. А це означає необхідність застосування механізму компенсації за несвоєчасну виплату такої індексації.
Як зазначає Конституційний суд України, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Порядок нарахування компенсації встановлений Постановою КМУ від 21.02.2001 р. №159. Зверніть увагу:
- компенсація нараховується в разі, якщо затримка у виплаті індексації перевищує один місяць. Наприклад, оскільки індексація за червень 2016 р. мала бути виплачена у липні 2016 р., а виявлено цю помилку (не нарахування, а отже, і невиплату) в листопаді 2016 р., маємо затримку більш як календарний місяць і така індексація підлягає компенсації;
- компенсація нараховується не заздалегідь, а безпосередньо в місяці виплати індексації, яка виплачується із порушенням строків її виплати. Отже, якщо індексацію буде виплачено працівникам в листопаді 2016 р., саме в листопаді 2016 р. слід нарахувати цю компенсацію;
- компенсація належатиме до доходів працівника того місяця, в якому її нараховано, і теж є частиною зарплати працівника (пп. 2.2.8 Інструкції зі статистики заробітної плати). Отже, оподатковуватиметься вона і відображатиметься у звітності так само, як решта зарплати працівника за такий місяць.
Детальніше порядок застосування норм цього Порядку ми розглядали тут і тут.
* 169.4.2. Роботодавець платника податку зобов'язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, з урахуванням положень абзацу другого пункту 167.1 статті 167 цього Кодексу, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:
а) за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
б) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених підпунктом 169.2.3 пункту 169.2 цієї статті;
в) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
** Запитання: "Яким чином суми індексації заробітної плати за попередні податкові періоди (місяці) відображаються у податковому розрахунку ф. №1ДФ при проведенні річних перерахунків?"
*** Запитання: "До якого звітного періоду (місяця) необхідно відносити суми індексації заробітної плати, нараховані в поточному періоді за минулі, якщо заробітна плата минулих періодів менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати?"
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити