• Посилання скопійовано

Відповідальність за непроведення індексації з часу створення підприємства

Якщо підприємство не проводило індексацію зарплат з дня свого утворення, то у якому розмірі застосовуються штрафи за таке порушення у разі його виявлення: у розмірі штрафу, що був встановлений в період, за який не було проведено індексацію, чи у розмірі, що діє на теперішній час?

За непроведення індексації на сьогодні встановлено відповідальність роботодавця (підприємства) за ст. 265 КЗпП і відповідальність його посадових осіб – за ч. 1 ст. 41 КпАП.

Відповідно до ст. 36 КЗпП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. 

У разі якщо підприємство не проводить індексацію й досі, то, на нашу думку, має місце триваюче правопорушення, адміністративна відповідальність за яке застосовується в межах строку давності, визначеному ст. 38 КЗпП – 3 місяці з моменту виявлення (адже справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 41 КзПП розглядаються в судовому порядку).

Якщо ж підприємство нарахувало і виплатило індексацію за попередні періоди, і тепер здійснює її вже в установленому порядку, то зазначені правопорушення вже не будуть триваючими, і тому, на нашу думку, після їх вчинення (після здійснення виплати) пройдуть строки давності (3 місяці) і застосувати адмінвідповідальність до посадових осіб за КпАП більше не можна буде.

Однак щодо відповідальності за ст. 265 КЗпП, то строків давності законодавство не встановлює, а отже в разі якщо порушення мало місце після 01.01.2015 р. (дата набрання чинності змін до цієї статті щодо запровадження відповідних санкцій на підприємство-роботодавця), то штраф за ст. 265 КЗпП може бути застосовано (але саме за порушення, вчинені з початку 2015 р). Якщо індексація виплачується починаючи з січня 2015 року, то відповідальність за цією статтею за попередні періоди (до 2015 р.) не може бути застосована.

****

Більше про відповідальність за порушення норм трудового законодавства та оплати праці дивіться у довіднику на ДК-порталі >>

Про відповідальність та штрафи за інші види правопорушень читайте тут >>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1531
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455