• Посилання скопійовано

Підзвітні кошти не можна перераховувати на зарплатну картку

Чи можна перераховувати підзвітні суми та відшкодування витрат на зарплатну картку?

Згідно з пп. 165.1.41 ПКУ, звільнені від оподаткування ПДФО доходи фізосіб у вигляді відсотків на поточні банківські рахунки, за якими на їх користь виплачувалися виключно стипендії, пенсії, соціальна допомога та інші передбачені законом соціальні виплати.

З 02.08.2014 р., завдяки змінам, внесеним до зазначеної норми ПКУ, запроваджено такий самий порядок оподаткування доходів за банківськими рахунками, на які виплачується заробітна плата. Ознаки таких рахунків визначаються НБУ. Тому НБУ Постановою №499 вніс відповідні зміни до Інструкції №492, які набрали чинності з 22.08.2014 р.

Новим п. 6.9 Інструкції №492 встановлено, що банк повинен відкривати для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат фізособам окремі поточні рахунки або використовувати раніше відкритий з цією метою рахунок.

Тобто працівники повинні мати окремий поточний рахунок для виплати зарплати, на залишок коштів на якому можуть нараховуватися відсотки. Такий рахунок повинен мати особливу ознаку, яка або встановлюється банком при відкритті нового рахунку, або присвоюється раніше відкритому рахунку. Будь-які інші виплати, в т. ч. і підзвітні кошти або відшкодування понесених витрат працедавцю, доведеться перераховувати на інші банківські рахунки, що належать працівникам.

Докладніше про це «ДК» писав у №42/2014.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202433
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202455
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245711
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6464
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202445